Denník N

Trumpovi sa v novembri postaví Biden. Sanders v čase pandémie odstúpil z kampane

Bernie Sanders. Foto - TASR/AP
Bernie Sanders. Foto – TASR/AP

Súperom Donalda Trumpa v novembrových prezidentských voľbách bude Joe Biden. Bývalý viceprezident má prakticky istú nomináciu Demokratickej strany po tom, čo svoju kampaň ukončil Bernie Sanders.

Senátor, ktorý sám seba označuje za demokratického socialistu, už nemal veľkú šancu na to, aby sa stal kandidátom strany. Sanders prehral väčšinu z primárok, ktoré sa doteraz konali.

„S čistým svedomím nemôžem pokračovať v kampani, ktorá sa nedá vyhrať a ktorá by bránila, aby sme sa v týchto ťažkých časoch venovali dôležitým úlohám. Kampaň síce končí, ale naše hnutie nie,“ povedal Sanders v stredu.

78-ročný Sanders tak neuspel ani pri svojej druhej prezidentskej kampani. Medzi dvojicu favoritov na zisk nominácie sa dostal aj v roku 2016, no kandidátkou demokratov sa stala jeho súperka Hillary Clintonová, ktorá neskôr prehrala s Trumpom.

Vtedy sa však Sanders odmietal vzdať do poslednej chvíle, za čo ho kritizovali mnohí ľudia z Clintonovej tábora. Teraz mu Biden poďakoval za to, že záujmy národa uprednostnil pred tými svojimi.

Sanders ho označil za slušného muža, s ktorým bude spolupracovať, aby presadil svoje progresívne myšlienky.

Nezmenil sa

Sanders oznámil kandidatúru číslo dva vo februári minulého roka. Automaticky sa zaradil medzi favoritov na zisk nominácie. V tom čase sa ešte čakalo, či do volieb pôjde aj Joe Biden, ktorý dlhšie váhal.

Senátor z Vermontu svoju kampaň postavil na rovnakých pilieroch ako pred štyrmi rokmi. Presadzoval bezplatné zdravotníctvo, školstvo a vyššie dane pre tých najbohatších a pre medzinárodné spoločnosti.

Sanders sa aj tentoraz spoliehal na silnú podporu hnutia, ktoré okolo neho vzniklo. Najväčšiu priazeň mal u mladých a progresívnych voličov a pred voľbami ho podporili aj viacerí zástupcovia novej vlny v Demokratickej strane na čele s Alexandriou Ocasio-Cortezovou.

„Naša kampaň bola o tom, aby sa pozornosť sústredila na novú víziu pre Ameriku, a to sa podarilo. Málokto popiera, že za uplynulých päť rokov naše hnutie vyhralo ideologickú bitku,“ povedal v stredu Sanders.

Najväčším otáznikom jeho kampane bolo to, či

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Americké voľby 2020

Donald Trump

Svet

Teraz najčítanejšie