Denník N

Svetový newsfilter: Prvé štáty ukázali, ako sa chcú vracať k normálnemu životu

Aj takto sa cestuje vo Wu-chane. Foto - TASR/AP
Aj takto sa cestuje vo Wu-chane. Foto – TASR/AP

Európa pokračuje v boji proti pandémii koronavírusu. Takmer celý región si už týždne zvyká na život s prísnymi obmedzeniami, viaceré štáty však začali uvažovať nad tým, ako a kedy začať uvoľňovať opatrenia.

Svoje plány predstavili tento týždeň. Vo Svetovom newsfiltri sme sa pozreli na niektoré návrhy aj na to, ako sa vyvíja situácia v Číne.

Podcasty nájdete na: AppleGoogleSpotifyPodbeanRSS

V Európe má zatiaľ najodvážnejšie plány Rakúsko, ktoré by mohlo začať s postupným otváraním prevádzok už po Veľkej noci. K malým obchodom chcú od mája pridať aj tie väčšie.

Ak sa po uvoľnení opatrení situácia nezhorší, od polovice mája by sa mohli začať otvárať aj reštaurácie.

Rakúska vláda však zároveň predlžuje obmedzenie pohybu a rovnako ako ďalšie, ktoré uvoľnenie zvažujú, ľudí upozorňuje, že akékoľvek zmeny závisia od toho, či bude vývoj pandémie priaznivý.

V Rakúsku uplynulý týždeň pribúdalo 200 až 350 prípadov denne.

Upozornenie číslo dva znie, že ani po uvoľnení opatrení nemôžeme čakať automatický návrat k normálnemu životu – rúška, hygienické opatrenia v prevádzkach aj čo najmenší pohyb ľudí ostanú aj potom.

Ako rozmýšľajú ďalší: Zmeny v doterajšom režime už predstavil aj ďalší štát, ktorý susedí so Slovenskom. V Česku otvorili viaceré predajne a dovolili individuálne športovať. Pokračovať by chceli po Veľkej noci.

Andrej Babiš dokonca načrtol, ako by mohlo vyzerať prípadné otváranie škôl.

V skratke by to bolo asi takto: žiakov by čakalo meranie teploty, pravidelná dezinfekcia rúk aj priestorov, oddelené stravovanie a povinné rúška.

Pomaly, krok za krokom, chcú postupovať aj Nóri, koncom apríla budú otvárať školy a škôlky. Ešte pred nimi to urobia Dáni.

Uvoľňovanie po Veľkej noci zvažujú aj v Slovinsku a „opatrne optimistická“ je aj Angela Merkelová, ktorá zatiaľ nechce rušiť preventívne opatrenia, no po Veľkej noci o tom bude diskutovať s premiérmi spolkových štátov.

Merkelová však dodala, že aj potom sa dajú robiť iba malé a postupné kroky.

Aj rakúski politici na čele s kancelárom Kurzom nosia na verejnosti rúška. Foto – TASR/AP

Hlavne opatrne: Všetky spomínané štáty majú ten luxus opatrne hovoriť, že epidémia je u nich pod kontrolou. Taliansko a Španielsko môžu zatiaľ opatrne tvrdiť iba to, že k tomu smerujú.

V oboch štátoch už nové potvrdené prípady pribúdajú pomalšie, no stále hovoríme o tisícoch nakazených denne.

Ak sa tento trend udrží, Taliansko by mohlo začať opatrenia zmierňovať do konca apríla.

Španielsko, ktoré je na tom v počte potvrdených prípadov už horšie ako Taliansko, zatiaľ ostáva pri tvrdom režime a v núdzovom stave.

Po Veľkej noci by sa však do práce mali vrátiť aj ľudia pracujúci v sektoroch, ktoré nie sú nevyhnutné pre chod štátu.

Z plánov však vyplýva aj jedna zlá správa: všetky

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Iné podcasty Denníka N

Koronavírus

    Svetový newsfilter

    Svet

    Teraz najčítanejšie