Denník N

Teológ Halík: Zaháňať vírus obrazom Bohorodičky? Nezamieňajme si vieru s mágiou

Foto – archív Tomáša Halíka
Foto – archív Tomáša Halíka

Prezident Českej kresťanskej akadémie, farár pražskej akademickej farnosti v Kostole Najsvätejšieho Salvátora Tomáš Halík hovorí:

  • že pandémiu neodmodlíme;
  • aká religiozita skončí ako sekta na okraji spoločnosti;
  • prečo Ježiš dnes klope na dvere cirkvi zvnútra a chce ísť von.

Čo môže cirkev ponúknuť v časoch pandémie veriacim aj neveriacim?

Predovšetkým by si sama mala uvedomiť, že v čase globalizácie, keď padajú všetky hranice a nemožno znova vybudovať oddeľujúce múry, hoci sa o to teraz mnohí budú usilovne snažiť, padla hranica medzi „veriacimi“ a „neveriacimi“.

Je len jedna skutočná hranica: medzi ľuďmi otvorenej mysle a srdca a ľuďmi zablokovanými a zabarikádovanými vo svojom vlastnom svete, neschopnými partnersky komunikovať a učiť sa niečomu novému. Oba typy sa vyskytujú ako medzi „veriacimi“, tak i „neveriacimi“. Ak to cirkev nepochopí, nemôže ponúknuť nič – bude len „mlynom, ktorý ešte klepoce, ale už nemelie“.

Ak to pochopí, môže na všetky strany rozdávať poklad, ktorý jej bol zverený: svetlo evanjelia, vieru, nádej a lásku. Nič iné „na sklade“ nemáme – a nič iné, prísne vzaté, ani nie je potrebné.

V čase globálnych pandémií zhubných vírusových chorôb, ale aj nákazlivých chorôb, ako je populizmus, nacionalizmus a fundamentalizmus, sa treba usilovať o globalizáciu súcitu a solidarity.

Sú veriaci, ktorí v pandémii vidia Boží trest. Mýlia sa?

Nielenže sa mýlia, rúhajú sa. Ponúkajú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Slovensko

Teraz najčítanejšie