Denník N

Ministerka kultúry Milanová: Vedela som, čo ma čaká, ale prekvapenia pribúdajú každý deň

Ministerka kultúry Natália Milanová. Foto N - Tomáš Benedikovič
Ministerka kultúry Natália Milanová. Foto N – Tomáš Benedikovič

„Kultúra nie je silový rezort a asi nikdy nebudeme môcť počítať s rozpočtom, aký majú silové rezorty, ale mojou ambíciou je, aby sa kultúra z chvosta posunula na začiatok. Ako sa vraví: aby poslední boli prví,“ hovorí ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO).

V rozhovore hovorí aj o tom,

 • prečo vstúpila do politiky,
 • či podľa nej Igor Matovič zvláda krízu ako premiér,
 • ako sa ako liberálka cíti v klube s konzervatívcami,
 • čo robí ministerstvo pre kultúrnu scénu a umelcov v čase koronavírusu.

Väčšina nových členov vlády už väčšie rozhovory poskytla, niektorých denne počujeme na tlačovkách. Vás sme doteraz veľmi nepočuli. Prečo?

Áno, môže to vyzerať tak, že som „Columbova žena“, ktorú nikdy nevidno, čo som sa už o sebe dopočula, ale má to svoje dôvody. Keď som prišla do rezortu, tak som považovala za absolútnu prioritu venovať čo najviac času a energie veciam, ktoré ma tu čakali. Preto som musela veľmi prehodnocovať, čomu dám priestor.

Veľmi často sme mali zasadnutie vlády, krízového štábu, aj prebratie ministerstva trvalo istý čas, bolo potrebné urobiť personálne zmeny a ďalšie úkony v rámci akejsi základnej orientácie. Takže aj preto som posunula rozhovory až na obdobie, v ktorom by som už bola zorientovaná v mnohých veciach.

O kultúre sa počas koaličných rokovaní veľmi nehovorilo, zvonka to vyzeralo, že o ňu nebol záujem. Ako to bolo naozaj?

Nie, tak by som to nepovedala. Naša dohoda bola taká, že o nomináciách navonok hovoriť nebudeme, a preto sme to ani nerobili. Takže išlo naozaj iba o toto, hoci chápem, že to mohlo budiť iný dojem.

Zvažovali ste tú ponuku dlho?

Vedela som približne, čo ma čaká, ale nebolo to jednoduché rozhodnutie a aj doma sme viedli dlhé rozhovory. Mám malé dieťa, vedela som, že rodina bude musieť ísť do úzadia. A to sme ešte nevedeli, že príde koronavírus. Ale zobrala som to ako výzvu: poďme otvoriť dialóg, poďme poskytnúť priestor ľuďom, ktorí chcú kultúre pomôcť.

V minulosti sme od kultúrnej scény počúvali, že by tu mal byť odborník, ale často som sa sama seba pýtala: A kto je odborník na kultúru? Kto by to mal byť? Aké parametre by mal spĺňať, aby ste mu dôverovali a povedali, že je to ten správny človek? Viem, že to nebude jednoduché, a uvedomujem si aj to, že je to citlivý rezort, lebo kultúru počuť, obzvlášť keď sa deje niečo zlé. Ale netrpím strachom a vravím si, že keď sa to budem snažiť robiť poctivo, tak možno aj tí, čo boli na začiatku skeptickí, pochopia, že je to dobré. Nemaľujem si okolo seba ružové obláčiky. Najpodstatnejšie je obklopiť sa ľuďmi, ktorí veciam rozumejú a ktorých budem môcť kedykoľvek osloviť – a ja som človek, ktorý si nechá poradiť. Takže tím, ktorý bude okolo mňa, bude veľmi dôležitý.

Študovali ste slovenčinu a históriu, učili ste na škole. Pred OĽaNO ste pôsobili aj pri hnutí 99 percent a v „novej“ SDĽ podnikateľa Ivana Weissa. Prečo ste išli do politiky?

Moje začiatky sú ešte staršie. V roku 2009, keď bola prezidentská kampaň, som robila v reklamnej agentúre. Vtedy sa mi dostalo robiť výjazdovú časť kampane pre Ferka Mikloška, to bol môj začiatok, krst ohňom, narýchlo sme museli zorganizovať veľa vecí po celom Slovensku. Pokračovalo to potom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

 • 1515 (+2) nakazených | 1327 (+5) vyliečených | 28 úmrtí (+0) | 163362 testov (+2839) – stav k 26.5.
 • kĺzavý medián je na hodnote 1
 • do ôsmich krajín budú môcť Slováci ísť od stredy bez karantény na 48 hodín
 • všetky vnútorné športoviská budú otvorené až od 3. júna
 • v lete podľa Matoviča zrejme bude možné cestovať aj do zahraničia
 • so zákazom nedeľného predaja súhlasia takmer tri štvrtiny ľudí
 • Brazília prvýkrát prevýšila USA v dennej bilancii úmrtí

Matovičova vláda

Rozhovory

Kultúra, Slovensko

Teraz najčítanejšie