Denník N

Nedeľná nekázeň: Načo je Veľká noc neveriacim? Odpovedajú autorky a autori nekázní

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Autorkám a autorom našich nekázní sme položili tieto tri otázky:

  1. V čom môže byť príbeh Veľkej noci prínosný aj pre neveriacich?
  2. Kľúčovou postavou Veľkej noci je Kristus, ale keby ste mali upriamiť pozornosť na niektorú z „vedľajších“ postáv, ktorá by to bola a prečo?
  3. Veľká noc je príbehom smrti a zmŕtvychvstania. Čo podľa vás zomrie a čo vstane z mŕtvych v spoločnosti po pandémii?

Veronika Bruncková (architektka, iniciatíva Za slušné Slovensko)

1. A kto sú neveriaci? Veľkonočný príbeh je príbehom lásky bez podmienok, plnej odpustenia. Keď sa jeden vydáva za druhého. A takú zažil, aspoň v zábleskoch, každý z nás. Nehovorím o naivite. Hovorím o dobre, ukrytom v druhom, pre ktoré ste odhodlaní veľkej obety. Každodennej. Obeta však nekončí v trápení, rodí radosť, keď je druhému ľahšie. Tak ako po kríží prichádza radosť veľkonočného rána. Veľká noc je nádejou, že tieto záblesky sú skutočné.

Ak máte chuť, nájdite si nejaké obrazy zmŕtvychvstania. Odhrňte tie gýčové a zapozerajte sa chvíľu na tie z nich, čo vyrážajú dych. Je to tak neuchopiteľné tajomstvo, smrti v kontraste so životom, trápenia a radosti, že sami veľkí majstri v nich vybočili zo svojich bežných kontúr tvorby. A to je tá láska, o ktorej hovorím. Tajomná a akosi úplná.

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Kristina Križanová je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Slovensko

Teraz najčítanejšie