Denník N

Práca z domu už neznamená stigmu

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Precvičte si sebadisciplínu a vaša produktivita oproti práci v kancelárii vystrelí nahor.

Autor je britský novinár a spisovateľ

Práca z domu sa môže javiť exoticky, ale ja som na nej vyrástol. Môj otec, ktorý učil filozofiu na Oxforde, trávil univerzitné prázdniny písaním kníh. Nielen doma, ale aj v záhrade rád sedával v nafukovacom člne naplnenom vodou s doskou ako stolom na kolenách. Doma sme si mysleli, že je to celkom normálne.

Vypnite internet

Vlastne mi to nikdy nevyhovovalo, ale počas mnohých rokov, čo som pracoval ako zahraničný korešpondent, som pracoval z kancelárie len zriedka. Pracoval som zo svojej pražskej garsónky, z ruskej chaty a z rozpadajúcej sa vilniuskej kúrie. Musím priznať, že nájsť vo východnej Európe fungujúci telefón (v tých dňoch aj telex) mohlo zabrať veľa času. Dnes nám kombinácia mobilného telefónu a laptopu dáva možnosť spojiť sa v zásade s kýmkoľvek, kdekoľvek a kedykoľvek. Samozrejme, len keď chcete, čo ja často nechcem.

Veľkým prínosom práce osamote sú dlhé obdobia neprerušovaného písania, čítania a premýšľania. Keď v roku 1665 zatvoril bubonický mor Cambridgeskú univerzitu, Isaac Newton odišiel z Trinity College k svojej rodine do Woolsthorpe-by-Colsterworth, kde za dva roky štúdia osamote zrevolucionizoval naše chápanie matematiky, gravitácie a optiky.

V snahe dosiahnuť menšie ciele prepínam telefóny na voicemail a odpájam počítač od internetu. Jediným miernym vyrušením sa stáva náš pes Panda. Zistil som, že má živé sny, počas ktorých ňuchá a kňučí a hýbu sa mu labky i chvost. Našťastie, nesnaží sa mi o nich rozprávať: kancelárske klebety môžu byť fajn v malých dávkach, ale čoskoro človeka unavia.

Ďalším nepriateľom je email. Preto som si vyčlenil dva časové úseky denne, keď otváram schránku a odpovedám. Vyzývam ľudí, že ak majú čokoľvek dôležité, nech mi nechajú odkaz v odkazovej schránke. To je užitočná bariéra pred tým, čo Nemci nazývajú nepreložiteľným slovom Mitteilungsbedürftigkeit (niečo ako nutkavá komunikácia), čo je prekliatím moderného života. S kolegami si cez aplikáciu WhatsApp vymieňam hutné a vecné pripomienky, i keď si sem-tam aj zažartujeme.

Plán a zoznam, čo urobiť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie