Denník N

Obmedzenie pohybu a Igor Matovič – v Južnej Afrike jeho riešenie funguje dobre

Ženy v Kapskom Meste čakajú začiatkom apríla pred testovacou klinikou. Foto - TASR/AP
Ženy v Kapskom Meste čakajú začiatkom apríla pred testovacou klinikou. Foto – TASR/AP

Pandémiu prežívam v Južnej Afrike, kde platí takmer úplný zákaz vychádzania.

Autor je filozof, publicista, politik

Spory o to, v akom režime bude Slovensko bojovať s COVID-19, budeme zažívať ešte dlho, rovnako ako spory, sklamania a obhajoby konkrétnych krokov vlády. Že Igor Matovič z pohľadu tak politických, ako aj ľudských štandardov permanentne zlyháva, je viditeľné na prvý pohľad a Facebook je plný sklamaných komentárov, uštipačných poznámok i zúfalých výkrikov; a to veru nie priaznivcov Smeru, ale práve jeho zaprisahaných odporcov. Lebo práve tí čakali vytúženú zmenu a to tak čo do obsahu, ako aj do štýlu politiky. A nie je to nijaká „kaviareň“ – ako tých zúfalých spakruky označkoval vo facebookovom statuse nový minister Jaroslav Naď, ale práve tí, ktorí by sa uspokojili s politickou kultúrou povedzme na úrovni prezidentky Čaputovej…

Nebudem rozoberať politické avantúry Igora Matoviča, na to bude ešte dosť príležitostí po prekonaní pandemického štádia nákazy. Nie, chcem sa, naopak, pár argumentmi a skúsenosťami postaviť za jeho tvrdohlavý zápas za „blackout“ – ako nezmyselne nazval striktné opatrenia obmedzujúce pohyb a sociálny styk (blackout sa bežne používa na označenie výpadku elektrického prúdu alebo straty vedomia, čo by iste ani taký nápaditý chlapík ako Igor nechcel…).

Teda „lockdown“, všeobecné obmedzenie pohybu, ktorého cieľom je podľa všetkých odborníkov na svete takzvané sploštenie krivky (flattening the curve), teda zastavenie exponenciálneho rastu nákazy. Každá krajina si volí mieru obmedzenia pohybu, ale po mesiaci skúseností sa skutočne striktné obmedzenie javí ako najúčinnejšie.

Pandémiu intenzívne prežívam v Južnej Afrike, kde krivka rastu nákazy začala stúpať až v druhej polovici marca a kde hneď nato, už 26. marca, vyhlásil prezident „stav katastrofy“, ústavný krok, ktorý mu umožnil prijať rad rozhodných krokov. Prezident sa pokojne a rozvážne prihovoril občanom, vysvetlil potrebu obmedzení v záujme zdravia celej populácie, ale aj budúceho zdravia ekonomiky a na tri týždne vyhlásil lockdown.

Lenže nie taký, pri akom my nariekame, keď premiér Matovič obmedzil pohyb medzi okresmi: okrem nákupu potravín a liekov je tu kompletný zákaz vychádzania.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Komentáre

    Teraz najčítanejšie