Denník N

O najväčšej výzve amerického prezidenta

Donald Trump a jeho viceprezident Mike Pence. Foto - TASR/AP
Donald Trump a jeho viceprezident Mike Pence. Foto – TASR/AP

Nielen federálna vláda, ale aj administratívy jednotlivých štátov sa počas riešenia krízy dopúšťajú chybných úsudkov a rozhodnutí.

Autor je verejný teológ

V roku 2016 som napísal článok Čomu môže čeliť Clintonová či Trump? Možno netušíme, v ktorom som vyjadril myšlienku, že „je celkom možné, že tá najväčšia výzva, ktorá bude definovať vládu budúceho prezidenta, sa zatiaľ na radare väčšiny odborníkov vrátane prezidentských kandidátov nenachádza“. Text som uzavrel slovami: „Budúcnosť je v mnohom nepredvídateľná a bolo by iluzórne sa domnievať, že ju máme plne pod kontrolou. O to je dôležitejšie, aby v čele našich krajín stáli lídri, ktorí majú temperament, schopnosti a imaginatívnosť viesť svoje krajiny v turbulentných časoch a ktorí dokážu s odvahou a rozvahou čeliť aj neočakávaným výzvam a prispôsobiť sa novej realite.“

Dnes už vieme, že najväčšou bezpečnostnou výzvou amerického prezidenta je „neviditeľný nepriateľ“, ktorého nemožno poraziť konvenčnými zbraňami v rukách dobre vycvičenej armády. V prvých líniách boja stoja vedci, zdravotníci a ďalší civilisti a úspešnosť operácie nebude závisieť od vojenskej sily, ale najmä od disciplinovanosti bežnej populácie. Kľúčovú úlohu v tomto boji zohráva a za výsledok bude niesť zodpovednosť najvyšší veliteľ – Donald Trump.

Enormita súčasnej výzvy presiahne väčšinu tých, ktorým čelili bývalí americkí prezidenti počas svojho vládnutia. Spojené štáty sa nachádzajú uprostred najväčšej krízy verejného zdravia za posledných sto rokov. Snažiť sa odpovedať na otázku, ako by si pri jej riešení počínala Hillary Clintonová, je bezpredmetné. Každá odpoveď by bola čírou špekuláciou.

V článku Prvácke vysvedčenie prezidenta Trumpa som sa pokúsil vystaviť prezidentovi čo najobjektívnejšie hodnotenie po prvom roku jeho vládnutia. Na záverečné vysvedčenie je priskoro, ale už dnes sa zdá byť isté, že bude v rozhodujúcej miere závisieť od toho, ako sa Donald Trump vyrovná s najväčšou výzvou svojho prezidentovania.

Ako si počínal doteraz? Správna alebo aspoň zmysluplná odpoveď si vyžaduje nezaujatý prístup a schopnosť pracovať s relevantnými faktami. Ak otázku položíme pravidelným divákom televízie CNN, ich odpoveď sa bude líšiť od divákov Fox News. Väčšina občanov, pochopiteľne, nemá čas a možno ani chuť čerpať informácie z rôznych zdrojov či sledovať brífingy prezidenta a ďalších verejných činiteľov, na základe ktorých by si mohli vytvoriť ucelenejší obraz.

Aj preto je komplexné a nuansované vnímanie amerického prezidenta skôr výnimkou než pravidlom. A platí to aj o novinároch. V dobe, keď

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Koronavírus

    Komentáre

    Teraz najčítanejšie