Denník N

Prečo Trump zastavil peniaze pre WHO a čo to znamená pre boj s koronavírusom

Foto - TASR/AP, koláž N
Foto – TASR/AP, koláž N

Donald Trump sa uprostred pandémie koronavírusu rozhodol, že pozastaví financovanie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Naplnil tak svoje vyhrážky z minulého týždňa, keď WHO kritizoval za to, že je príliš pročínska a že zlyhala v boji proti šíreniu vírusu.

Americký prezident tvrdí, že ak by si organizácia robila svoju prácu, šírenie choroby nemuselo prerásť do pandémie s obrovskými dôsledkami. Americké úrady teraz budú vyhodnocovať postup WHO, trvať by to malo 60 až 90 dní.

Trumpovo rozhodnutie prináša ďalšie pochybnosti o tom, či je svet schopný efektívnej globálnej odpovede na pandémiu. Zároveň vytvára priestor, aby Čína posilnila svoj vplyv v organizácii, ktorú Trump kritizuje za to, že je Pekingu príliš naklonená.

„Ak majú USA a európske štáty záujem obmedzovať čínsky vplyv na WHO a ďalšie medzinárodné organizácie, bolo by vhodné skôr rozširovať svoju prítomnosť v medzinárodných organizáciach, nie sťahovať sa z nich,“ hovorí Matej Šimalčík, výkonný riaditeľ Stredoeurópskeho inštitútu ázijských štúdií (CEIAS).

WHO v uplynulých týždňoch čelila kritike za svoje postoje k Číne nielen z USA, no Trumpov krok má ešte jeden rozmer, ktorý je veľmi dôležitý. Americký

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Koronavírus

Svet

Teraz najčítanejšie