Denník N

Na Slovensku je výrazné sucho. Na problém sme si zvykli, pred 30 rokmi by šlo o tému dňa, vraví klimatológ

Intenzita sucha od 6. do 15. apríla. Zdroj – intersucho.sk
Intenzita sucha od 6. do 15. apríla. Zdroj – intersucho.sk

Súčasný stav je veľmi vážny a pripomína apríl 2007, keď bolo na Slovensku najmenej zrážok v apríli v našich dejinách meraní, hovorí klimatológ zo SHMÚ.

Slovensko netrápi len nový koronavírus, ale aj iný problém, z dlhodobého hľadiska nasledujúcich rokov možno ešte významnejší. Ide o sucho.

Zrážky za tohtoročný marec boli síce normálne – dokonca boli 1 milimeter nad dlhodobým normálom z rokov 1901 až 2010 –, ale skoro všetky spadli ešte na začiatku mesiaca.

Od druhej marcovej dekády na Slovensku skoro neprší a tento stav trvá doteraz, čiže viac ako mesiac.

Sucho zasiahlo skoro celé Slovensko

Aj pred rokom 1990 bývalo na Slovensku sucho, no malo len regionálny charakter a vyskytovalo sa prevažne na juhu krajiny v období vrcholného leta. „V ostatných rokoch sa sucho začína vyskytovať na celom území a opakuje sa každý rok – nielen v lete, ale aj počas jari a jesene,“ povedal pre Denník N klimatológ Pavol Faško zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) a dodal, že sucho býva aj v zime, no pre poveternostné podmienky nie je také citeľné.

Ešte 22. marca bola väčšina územia Slovenska bez rizika sucha. Zdroj – intersucho.sk

Súčasný stav označil odborník zo SHMÚ za „veľmi vážny“. Aktuálne je suchom zasiahnuté takmer celé územie Slovenska a výrazné až extrémne sucho zasahuje viac ako polovicu krajiny.

Zásobenie pôdy vlahou a 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Klimatická kríza

Príroda

Slovensko, Veda

Teraz najčítanejšie