Denník N

Slovensko stále ako (nevysvetliteľný) ostrov v mori úmrtnosti. Ako čísla občas podceňujeme, ale aj preceňujeme 

Pracovníci v Barcelone prevážajú truhlu s obeťou pandémie Covid-19. Foto - TASR/AP
Pracovníci v Barcelone prevážajú truhlu s obeťou pandémie Covid-19. Foto – TASR/AP

Autor je demograf, Prírodovedecká fakulta UK

Donedávna dve, teraz osem úmrtí na koronavírus. Slovensko je stále akýmsi ostrovom v mori okolitých krajín, ktoré aj v prepočte na počet obyvateľov vykazujú omnoho vyššie počty zomrelých.

Akokoľvek sa na toto číslo pozeráme, je až záhadne nízke. Niektorí epidemiológovia hovoria, že nie je dôvod, aby sme sa vymykali počtom infikovaných ostatným stredoeurópskym krajinám. Keby sme teda pripustili, že vykazujeme omnoho nižšiu mieru zachytenia infikovaných testovaním a skutočný počet infikovaných „primeraný“ veľkosti krajiny je podstatne vyšší ako aktuálne číslo, tak by sme očakávali aj podstatne vyšší počet úmrtí.

Toto sa podľa mňa nedá v tejto chvíli racionálne a vierohodne vysvetliť populačno-geneticky, tobôž nie z hľadiska zdravia populácie a ani z hľadiska úrovne demografického starnutia. Nemáme ani nejakú menej tesnú úroveň viacgeneračných sociálnych vzťahov v porovnaní s našimi susedmi. Musíme iba dúfať, že situácia u nás zostane takouto pozitívnou „deviáciou“ aj v najbližších týždňoch, hoci ani v okolitých krajinách to nie sú katastrofické čísla. Ja som v tomto viac optimista ako pesimista, aj keď isté dobiehanie susedov vylúčiť nemožno.

Táto pandémia ešte prinesie štatistické prekvapenia

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Komentáre

    Teraz najčítanejšie