Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Matovičov plán je primerane opatrný, ale má trhlinu

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Plán otvárania bude závisieť od šírenia nákazy. 2. Do prírody hore bez. 3. Testov je málo na to, čo má prísť.

Správy vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Plán otvárania bude závisieť od šírenia nákazy

V pondelok sa krajina dočkala plánu uvoľňovania karantény. V mnohom sa podobá napríklad českému modelu, ale má jednu zásadnú odlišnosť: na rozdiel od Česka nemajú postupné kroky otvárania obchodov a prevádzok vopred určený dátum. Tempo má závisieť výlučne od šírenia epidémie.

Malý krok pre ľudstvo. Začne sa už v stredu otváraním malých obchodov a prevádzok, či čiastočným sprístupnením športovísk. Fakt, že pôjde v porovnaní s dneškom skutočne len o malý krok, pripomenú stále zatvorené kaderníctva či reštaurácie. Na tie príde rad až vo fáze číslo dva.

Život, aký tu existoval pred koronavírusom, začne o niečo viac pripomínať až fáza číslo tri: otvoria sa terasy, múzeá alebo veľké obchody.

Návrat do „normálu“ s otvorenými školami a s povolenými hromadnými akciami bude až fáza číslo štyri.

Medián na dnes: 66. Pre „fázy“ slovenského plánu platia dva dôležité parametre. Prvým je, že sa nepočíta s uvoľňovaním sprísnených protiepidemických nastavení. Do normálu sa teda bude krajine blížiť s rúškami na tvári a s dvojmetrovými rozostupmi a tie sa v nejakej podobe uplatnia dokonca aj v kaderníctvach, keď na to príde.

Druhým parametrom je, že prechod z jednej fázy sa „vypočíta“ na základe šírenia nákazy. Analytici sa rozhodli, že toto šírenie budú merať kĺzavým týždňovým mediánom, čo je číslo podobné priemeru, do ktorého sa nezapočítajú extrémne hodnoty – veľmi nízke alebo vysoké.

Napríklad aktuálna hodnota tohto ukazovateľa je 66. To je síce najviac od

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Komentáre

Teraz najčítanejšie