Denník N

Máte webmeeting? Nasaďte si slúchadlá. Rady, ako zlepšiť tímovú prácu na diaľku

Slúchadlá sú to, čo vám na otvorenom pracovisku môže dať trochu súkromia. Foto - Tomáš Benedikovič
Slúchadlá sú to, čo vám na otvorenom pracovisku môže dať trochu súkromia. Foto – Tomáš Benedikovič

Mylné intuície o tom, že vieme viac o tom, čo druhá strana cíti a ako rozmýšľa, komplikujú tímovú prácu na diaľku.

Behaviorálna konzultantka, Mindworx

Psychologička Laurie Santosová z Yalovej univerzity, odborníčka na štúdium šťastia, popisuje dva paradoxy súčasnej situácie.

V čase krízy spontánne vyhľadávame blízkosť ostatných, tí sú však teraz súčasťou problému – jeden druhého sa stránime a stretnutie s okoloidúcimi nás stresuje, keďže je potenciálnym ohrozením.

Sociálny kontakt, ktorý by mohol zmierňovať negatívne pocity vzniknuté ekonomickou neistotou, je teraz súčasťou problému. To si však vyberá daň.

Štúdia publikovaná koncom minulého roka v Social Neuroscience ukazuje, že nedostatok sociálneho kontaktu sa prejavuje podobne ako deprivácia základných fyziologických potrieb. Autorky štúdie zistili, že už po krátkom čase v sociálnej izolácii sa aktivujú časti mozgu zodpovedné za baženie (z angl. craving) po jedle – túžba po blízkosti inej osoby je podobná túžbe po potrave.

Chcete pomôcť? Nerobte nič

Druhý paradoxom súčasnej situácie je podľa Santosovej túžba po zmysle, ktorú nemôžeme napĺňať. V čase krízy, prírodných katastrof či teroristických útokov je našou prirodzenou reakciou zomknutie sa, spolupatričnosť a vzájomná pomoc.

Teraz sme však smerovaní k frustrujúcemu paradoxu – ak chceme pomôcť, najlepšie je, ak neurobíme nič, izolujeme sa a zostaneme doma. To je v protiklade s naším presvedčením, že sme schopní mať kontrolu nad udalosťami, čo ovplyvňujú naše životy (z ang. self-efficacy).

Ak uvedený pocit chýba, snažíme

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Behaviorálna ekonómia

Človek

Omyly mysle

Veda

Teraz najčítanejšie