Denník N

Zavreté krčmy alkoholika nevyliečia. Odborníčka radí, ako spoznáte, či máte problém s alkoholom

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

„Keď človek začne hľadať v alkohole zdroj uvoľnenia napätia, eufórie, odstránenie problémov či zabudnutie, začína sa kratšia či dlhšia cesta, počas ktorej sa z nevinného pijana môže vyvinúť tragicky končiaci človek,“ upozorňuje terapeutka Jana Žemličková.

Každý večer s manželom vypijeme fľašu vína. Máme problém? S takouto otázkou sa prichádzajú mnohí poradiť za Janou Žemličkovou, ktorá roky pôsobí v zdravotnícko-resocializačnom zariadení Sanatórium AT.

„Pýtajú sa ma, či to nie je rizikové. Keď sa o tom začneme rozprávať, zrazu zistíme, že jeden z partnerov je už v treťom, rizikovom štádiu pitia, ktoré charakterizuje zneužívanie alkoholu pre jeho účinky, keď užívateľ v alkohole hľadá preladenie, úľavu, pokoj, únik, odstránenie stresu, napätia a podobne,“ hovorí Žemličková. Tretie štádium znamená, že človek z občasného popíjania prešiel na pravidelné opíjanie sa.

Epidémia koronavírusu ľudí uväznila v domácnostiach a zmenila aj to, ako a kde dnes ľudia pijú alkohol. Kaviarne a krčmy sú síce zatvorené, no obchody hlásia mierne zvýšený predaj alkoholu a pitie sa tak presúva do domácností. Podľa Žemličkovej môže byť súčasná situácia pre niektorých aj spúšťačom závislosti na alkohole.

„Stretla som sa v tomto období s viacerými racionalizačnými schémami na podporu pitia. Ľudia alkohol vidia ako liek proti vírusu, ako vhodný prostriedok na dezinfekciu respiračných ciest, ako nevyhnutný sociálny ventil alebo reset, teda rýchle uvoľnenie sa z pracovnej či rodinnej záťaže, ktorá je v súčasnosti vyvolaná najmä pretrvávajúcou izoláciou od vonkajšieho prostredia,“ hovorí Žemličková. „Všeobecne platí, ak som závislý alebo mám alkohol v schéme myslenia zabudovaný na najvyššej hodnotovej priečke, akejkoľvek myšlienke na podporu pitia uverím.“

V čase, keď sú ľudia celý deň doma, majú možnosť piť oveľa častejšie ako v bežné dni. „Závislosť sa rozvíja postupne, niekedy sa môže vytvoriť počas pravidelného užívania aj za pár týždňov. Spočiatku pijeme len príležitostne, na spríjemnenie večera. Ale tým, že máme v súčasnosti zmenený režim, pracujeme aj z domu, môžeme nekontrolovane zvyšovať konzum aj počas dňa a znižovať sebakontrolu. Spôsobov, ako môže byť narušená naša psychika, je nekonečne veľa, ale nie všetci sa s touto situáciou vyrovnávajú s pohárom v ruke,“ hovorí Žemličková. Dodáva, že pravidelné pitie nemusí hneď znamenať, že ide o závislosť. Problémom však je,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Koronavírus

Rodina a vzťahy, Slovensko, Zdravie

Teraz najčítanejšie