Denník N

Česi, neverte, že ste medzi najlepšími na svete, nie je to pravda. Ešte sa to len začína

Ilustračné foto – Unsplash/Martin Sanchez
Ilustračné foto – Unsplash/Martin Sanchez

Kúpili sme si čas, aby sme sa na epidémiu lepšie pripravili – ako jednotlivci a ako celý štát. Teraz sa ukáže, či bol dobre využitý.

Petr Koubský je vedecký redaktor českého Deníka N, v ktorom bol tento text publikovaný 17. apríla.

V Česku máme za sebou päť týždňov núdzového stavu. Na čo bol dobrý? Epidémia sa nedá ani najprísnejším zákazom vychádzania poraziť, len odložiť.

Keby sme teraz všetky obmedzenia zrušili, rozšíri sa nákaza úplne rovnako, ako by sa rozšírila začiatkom marca – iba ak by sa za ten čas nejako zmenili vlastnosti vírusu, čomu nič nenasvedčuje.

Úžitok celoštátnej karantény teda spočíva výhradne v tom, že sme si kúpili čas. Bola to veľmi drahá kúpa, splácať sa bude dlho a platiť budú všetci. Prepad ekonomiky, ktorý sa už začal, ale naplno sa prejaví až neskôr, pocítime v rôznej miere všetci.

Niektorí z nás nesmierne tvrdo: stratou živnosti, zamestnania, bývania. Už teraz krachujú zabehnuté firmy a bude ich oveľa viac. Spúšťa sa reťazec ekonomických a sociálnych škôd, ktorého ďalšie články si ešte nevieme predstaviť. To isté sa deje všade v Európe, všade na svete.

Úplne namieste je preto otázka, čo sme za túto vysokú cenu dostali, na čo sme mesiac získaného času využili.

Je Česko lepšie pripravené obstáť v tej vlne epidémie, ktorá nevyhnutne príde, až povolia terajšie obmedzenia? Bude infekcia skutočne lepšie rozložená v čase? Bude prebiehať podľa „sploštenej krivky“, o ktorej sme denne počúvali?

Je kapacita zdravotníckych zariadení posilnená, aby vydržala väčší nápor? Skrátka, vyplatil sa ten mesiac? Predkladáme vám text, ktorý sa na tieto otázky snaží vecne odpovedať.

Stručná odpoveď znie:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Svet, Zdravie

Teraz najčítanejšie