Denník N

Ako vyzerá svet v čase korony pohľadom umelcov a umelkýň (+ galéria)

Autori diel: Svätopluk Mikyta, Jarmila Mitríková & Dávid Demjanovič a Lucia Dovičáková.
Autori diel: Svätopluk Mikyta, Jarmila Mitríková & Dávid Demjanovič a Lucia Dovičáková.

Oslovili sme desať umelcov a umelkýň, ktorí vo svojich kresbách a maľbách komentujú to, čo sa okolo nás práve deje.

Je to už šesť týždňov, čo sú všetky galérie na Slovensku zatvorené. Zrušili a posunuli sa desiatky plánovaných výstav, komentovaných prehliadok aj ďalších akcií. Tie výstavy, čo už boli otvorené, no predčasne skončili za zatvorenými dverami, sa dajú vidieť aspoň online, na fotkách a vo videách, no to je len čiastočná náhrada. Virtuálne prechádzanie po galérii nemá šancu pôsobiť ako fyzická prítomnosť pred obrazom, pred sochou, pred inštaláciou. Tie však stále vznikajú.

Potvrdzujú to aj slová desiatich umelkýň a umelcov, ktorých sme oslovili s otázkami, ako sa zmenil ich život v čase koronavírusu, ako a či ovplyvnil vírus ich prácu a čo si z tohto obdobia odnesú ako skúsenosť do budúcnosti. S odpoveďami nám poslali aj svoje kresby a maľby, ktorými ilustrujeme celé stredajšie vydanie novín.

Lucia Dovičáková – Bez názvu, 2020

Lucia Dovičáková – Nečakali sme to, 2020

Lucia Dovičáková

Som často sama doma. Keď sa to celé začalo, bola som akurát v Prahe na otvorení výstavy československej maľby (kde boli zastúpené iba ženy, taký trošku provokatívny koncept výtvarníka a tiež kurátora Milana Mikulaštíka), ktorej otvorenie zrušili pre zákaz zoskupovania sa ľudí nad 100, čo som sa dozvedela až vo vlaku. Zašla som si ju aspoň pozrieť a nasledoval strastiplný akčný návrat domov. Vlakom k hraniciam, potom taxíkom, cez hranice pešo a zas taxi a vlak. Nasledovala vtedy ešte nepovinná domáca karanténa, ale radšej som ju poctivo dodržiavala.

Viac času na tvorbu teraz určite mám, no nejako sa neviem sústrediť. Asi je to tým, že dni sú stále také rovnaké. Veľa tvoríme spolu so synom, keď je u mňa, ale to sú rôzne meče a nie tie „dievčenské, čo robíš ty, mama“.

Rozhodne si po tomto období budem viac vážiť spoločné stretnutia. Už mi veľmi chýba aj rodina, aj priatelia. A aké úžasné je len tak dýchať čerstvý vzduch! A čo si ešte z tohto obdobia odnesiem? Určite aj pár kíl navyše. (smiech)

Jarmila Mitríková a Dávid Demjanovič – Diera v rukavici, 2020

Jarmila Mitríková a Dávid Demjanovič – Zábava v karanténe, 2020

Jarmila Mitríková a Dávid Demjanovič – Žena v kroji, 2020

Jarmila Mitríková & Dávid Demjanovič

Život sa nám nezmenil, čo sa týka sociálnej izolácie, keďže ja som bola donedávna na rodičovskej „dovolenke“ a zároveň sme zvyknutí tráviť veľa času prácou na našich veciach zavretí doma alebo v ateliéri.

Na tvorbu je teraz času menej, lebo je zatvorená škôlka a venujeme sa viac dcére, ale aspoň môžeme tráviť spolu viac času ako rodina. Našu momentálnu tvorbu to ovplyvnilo tak, že sme sa chceli nejakým spôsobom zapojiť do pomoci našim zdravotníkom, a tak sme začali kresliť kresby s tematikou súčasnej situácie a ponúkli ich na benefičný predaj spolu s košickou galériou Šopa na podporu iniciatívy Kto pomôže Slovensku. Malo to veľmi dobrú odozvu a teraz chystáme tlač serigrafií s rovnakým cieľom – vyzbierať čo najviac prostriedkov pre ľudí v prvej línii.

Do ďalších dní si odnášame poučenie, aká je naša spoločnosť krehká, a tiež veľký rešpekt k ľuďom, ktorí sa podieľajú na jej primárnom fungovaní a nemôžu si dovoliť teraz pracovať z domu alebo byť so svojimi rodinami – k zdravotníkom, predavačkám, ku kuriérom, hasičom, policajtom a ďalším.

Svätopluk Mikyta – 14. marec 2020 „Autoportrét v staršom pyžame“, kresba farebnou ceruzou, formát A4

Svätopluk Mikyta – 1.- 2.apríl 2020 „Tepláky a horizont alebo Patrón Slovenska“, kresba magic ceruzkou a acetónová pretlač, formát A3

Svätopluk Mikyta – 17. – 18.marec 2020 „Vlastné torzo v krajine alebo Pekné, ale žlté tričko II“, kresba a acetónová pretlač, formát A3

Svätopluk Mikyta – 18. apríl 2020 „Modrá mrkva a červotoč“, kresba fixou a frotáž, formát A4

Svätopluk Mikyta

Tvorba je pre mňa teraz najmä ponor do seba. Je to vnútro. Všetky tie stovky nových kresieb… pokreslené, počmárané. Je to únavné. Pre mňa aj pre moje najbližšie okolie. Oddýchnuť sa však nedá. Teraz nie. Relax, ten ma aktuálne nezaujíma. Musím a chcem kresliť. Možno už takáto príležitosť nebude. Tento čas som dostal akoby za odmenu. Netrávim ho pečením chleba, nečítam knihy ani nezveľaďujem záhony v záhrade…po prvých dňoch od vypuknutia epidémie som takmer úplne prestal sledovať správy. Počúvam veľa hudby, všetko od Deža Ursinyho po Billie Eilish. Nespím. Cítim, že za dverami sa dejú veci, že je sám život v ohrození, že sú ľudia bez práce a istôt… Ja som sa uzavrel do svojho sveta. Trávim ho

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Kultúra v karanténe

Kultúra

Teraz najčítanejšie