Denník N

Policajt bral úplatky. Všetko je na kamere, ale Michálikov senát už dvakrát zrušil jeho odsúdenie

Ilustrácia - Hedviga Gutierrez
Ilustrácia – Hedviga Gutierrez

Špecializovaný trestný súd opakovane vyhlásil, že policajt František Árvay je vo veci úplatkov vinný. Senát Štefana Michálika vinu nevidí a dáva sudcovi absurdné pokyny. Podľa prokurátora postupuje sudca Michálik svojvoľne.

Je leto 2014 a vodič v Piešťanoch nezastavil na stopke. Policajná hliadka v zložení František Árvay a Marek Čičmanský ho zastaví a idú riešiť priestupok. Árvay vysvetľuje vodičovi závažnosť priestupku a hrozí mu zadržaním vodičského preukazu.

„Pokiaľ by sme vám vypisovali šek, musíme zadržať aj vodičský preukaz, ale je to na našom rozhodnutí.“

Vodiča nechávajú premýšľať v jeho aute a sami sa vo svojom aute rozprávajú. „To je ďalší truhlík. Stratili sme šarm?“ pýta sa Árvay Čičmanského. „Zo 150 eur by sme vedeli ísť na 100, posledný deň by mi mohlo oné s úsmevom ísť. Kedysi sme s akými číslami chodili domov. Do p..i, to boli časy,“ sťažuje sa Árvay.

Vodič sa rozhodne zaplatiť 50 eur. Policajti zoberú peniaze, bloky za pokutu mu nedávajú. V aute si ich rozdelia na polovicu a Árvay ešte dáva pokyn Čičmanskému, aby priestupok vykázal, ale napísal, že ho vyriešili dohovorom.

„Nechaj ho žiť. Napíš mu aj normálne ten dohovor, keby niečo navyprával babke, mame alebo dcére, aby bolo vidieť, že robíme,“ hovorí Árvay. „Môžem,“ odpovedá Čičmanský.

Obaja policajti netušili, že ich už nejaký čas so súhlasom súdu nahráva a sleduje inšpekcia ministerstva vnútra a práve zadokumentovali ich tretí korupčný skutok. Krátko nato policajtov obvinili, prokurátor podal obžalobu a Špecializovaný trestný súd ich odsúdil.

V podstate jednoduchá korupcia mala byť už dávno právoplatne skončená, policajti už mohli mať za sebou aj trest, keby prípad po odvolaní neskončil na Najvyššom súde pred senátom Štefana Michálika.

Denník N už pred niekoľkými dňami informoval, že tento senát núti sudcov Špecializovaného trestného súdu napriek jasným dôkazom oslobodzovať zjavne vinných ľudí. Deje sa to aj v tomto prípade. Vec je aj po šiestich rokoch stále živá.

Pred senát sudcu Michálika sa pritom môžu v najbližšom čase dostať aj kauzy Mariana Kočnera – zmenky alebo vražda Jána Kuciaka.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie