Denník N

Kaderníčky: Aj keď máme zatvorené, stále sme na telefóne a radíme klientom (+ tipy, ako sa strihať a farbiť doma)

Ilustračné foto - JumpStory
Ilustračné foto – JumpStory

Ako si strihať a farbiť vlasy v čase korony? Niektorí kaderníci a kaderníčky chodia domov k zákazníkom, iní im miešajú farbiace „balíčky záchrany“ alebo radia cez internet.

„Čakám na otvorenie holičstiev ako na spasenie,“ hovorí náš čitateľ Martin. Lucia priznáva, že chodila ku kaderníčke pravidelne každé štyri týždne, teraz vraj doma trpí a necháva vlasy šedivieť. Dominika hovorí, že cez ofinu už čoskoro nebude nič vidieť, ale nedokáže si ju ostrihať sama.

„Ja som si v zúfalstve odstrihla celý chvost vlasov tesne pod gumičkou,“ hovorí Marína, ktorá teraz radšej nosí vlasy stále zviazané.

Hoci kaderníctva sú z dôvodu pandémie zatvorené len niečo vyše mesiaca, niekomu to môže pripadať ako večnosť. Predovšetkým kaderníkom a kaderníčkam, ktorí sú bez práce a musia pritom každý deň odpovedať na desiatky telefonátov od zákazníkov, kedy sa už konečne budú môcť objednať.

pláne uvoľňovania opatrení sú kaderníctva zahrnuté do druhej fázy s upresnením „podľa podmienok“. „Každý deň sledujem správy a čakám, či konečne budeme môcť otvoriť. Aj dnes som mala desať telefonátov, zákazníčky to stále skúšajú,“ hovorí kaderníčka Kristína Janeková, ktorá vedie kaderníctvo v Žiline. Zo situácie je zúfalá. V kaderníctve zamestnáva aj dve ďalšie kaderníčky, ktoré sú teraz bez práce. Nájom za priestory napriek tomu platiť musí.

„Snažila som sa vypracovať žiadosť na pomoc od štátu, no je spravená tak komplikovane, že to nevedela vyplniť dokonca ani ekonómka. Mám dojem, ako keby išlo skôr o to, ako nám tú pomoc nedať,“ hovorí Kristína Janeková.

Ponúkajú „balíčky záchrany“

Bratislavská kaderníčka Jana Papač Antalová hovorí, že jej klienti sú v tieto dni veľmi chápaví a trpezliví, ale aj pre nich je to už jednoducho príliš dlho. Pre klientky, ktoré naozaj súrne potrebujú farbiť, robí aspoň balíčky, kde im namieša ich odtieň, aby sa mohli zafarbiť samy doma. Podobné „balíčky záchrany“ dnes ponúkajú viaceré kaderníctva.

„Ako malá eseročka od štátu nezískam zrejme žiadny príspevok a mám úspory na posledný necelý mesiac fungovania, len pokiaľ ide o nájom. Nerátam do toho faktúry, výdavky spojené s jedlom, poistkami a inými nákladmi,“ vyratúva Papač Antalová.

Klienti a klientky ich pritom denne presviedčajú, aby ich prišli ostrihať alebo odfarbiť k nim domov. „Nerobím to. Chcem ísť na to poctivo, aj keď viem, že veľa kaderníkov chodí teraz načierno domov. Je nepochopiteľné, že nemôžeme strihať v kaderníctve, kde si viem odkontrolovať hygienu a počet ľudí, ale štát zatvára oči nad tým, keď kaderníčky idú strihať domov. Vyslovene to nezakazuje,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

  • v sobotu na Slovensku pribudlo 8 prípadov nákazy, v piatok 23
  • svet má nový rekord, za deň zaznamenali 230-tisíc nakazených
  • USA hlásia rekordný nárast nakazených tretíkrát za štyri dni
  • Trump sa vôbec prvýkrát objavil na verejnosti s rúškom
  • Chorvátsko po ďalšom rekordnom náraste sprísňuje opatrenia

Slovensko

Teraz najčítanejšie