Denník N

Spochybnila potraty, znásilnenie v manželstve a Trumpovi napísala manifest. Teraz má vlastný seriál

Cate Blanchett ako Phyllis Schlafly. Foto - HBO
Cate Blanchett ako Phyllis Schlafly. Foto – HBO

Postava konzervatívnej ikony ani nemusí slúžiť ako analógia so súčasnou americkou politikou. Ona bola jej súčasťou do poslednej chvíle.

Deväťdielna miniséria, ktorú môžete sledovať na HBO, približuje skutočný príbeh ženy v domácnosti, matky šiestich detí a ambicióznej aktivistky, ktorá navždy zmenila politickú kultúru v Spojených štátoch.

Prominentná antifeministka a bývalá kráľovná krásy Phyllis Schlaflyová prenikla na medzinárodnú scénu ešte v roku 1964, keď vydala knihu o prezidentských voľbách v USA. Tej sa predalo vyše 3 miliónov kópií a strhla na seba veľkú pozornosť.

Ústrednou témou seriálu Mrs. America je však až rok 1971 a boj za (ne)schválenie dodatku k americkej ústave o rovnosti práv bez ohľadu na pohlavie. Proti tomuto dodatku sa sformovalo nečakane silné hnutie odporu.

Motorom seriálu je konflikt, v ktorom dva tábory žien zápolia o svoje presvedčenie, za odlišný výklad dodatku i za politickú budúcnosť svojich lídrov. Neváhajú pritom klamať, hyperbolizovať, manipulovať a používať primitívne, no o to efektívnejšie nástroje.

„Je to originálny príbeh, ktorý sa vzťahuje na súčasné kultúrne vojny. Námet z roku 1970 dokážete prerozprávať aj dnes prostredníctvom Phyllis Schlaflyovej a pochopiť, prečo sme ako národ takí rozpolení,” povedala scenáristka Dahvi Wallerová.

Práve o to sa snaží aj americká novinka – vyrozprávať rozsiahly spor revolucionárov a kontrarevolucionárov v 70. rokoch. Znie to zložito a naozaj to zložité aj je.

Prekrúcanie faktov

Záujmy Phyllis smerujú spočiatku viac k americkej bezpečnosti a sovietskym hrozbám počas studenej vojny, až kým sa jej priateľka nezmieni o chystajúcom sa dodatku k ústave.

Schlaflyová sa razom mení z antikomunistky na zarputilú antifeministku, ktorá chce zabudnúť na svoj neslávny pokus o miesto kongresmanky a chopí sa pro-life línie. Začne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Seriály

Kultúra

Teraz najčítanejšie