Denník N

Richterova žobračenka

Foto – TASR
Foto – TASR

Smer upravuje kŕmne dávky pre občanov tak, aby dosiahli volebnú hmotnosť začiatkom marca a stali sa voličmi Smeru.

Autor je členom poslaneckého klubu KDH

Minister Ján Richter sa bez kúska hanby aj tento rok posadil na miesto navrhovateľa a jeho štátny tajomník Jozef Burian na parlamentný balkón, a takto spoločne predstavili veľmi jednoduchú novelu zákona. Po jej prijatí sa vianočný dôchodok zvýši o 12,74 eura. Opakujem: o 12,74 eura, čo je približne jedno euro na mesiac. S presne tým istým návrhom boli v parlamente aj minulý rok. Po jeho prijatí si nechali zatlieskať, zvolali tlačovku, že aký je Smer sociálny…

Tento rok to bude to isté. Potlesk poslancom Smeru, v septembri po jeho prijatí tlačovka vo foyer Národnej rady, tlačovka na Úrade vlády, a keďže bude tesne pred voľbami, bude aj „kulturák“.
Minulý rok som sa ministra pýtal, či sa nehanbí prísť do parlamentu s dvanástimi eurami pre dôchodcov, a hodil som mu jedno euro, ktoré mu poslala moja mama.

Nehanbí sa. Prišiel zas.

Mne to už ozaj pripomína intenzívny chov prasiat, pri ktorom upravujete kŕmne dávky tak, aby ste dosiahli jatočnú hmotnosť v určitom čase.

Smer upravuje kŕmne dávky pre občanov tak, aby dosiahli volebnú hmotnosť začiatkom marca a stali sa voličmi Smeru, samozrejme. Na začiatok dostanú 12,74 eura pred Vianocami, po Vianociach dostanú desaťpercentnú DPH na základné potraviny. Načasované je to viac ako geniálne – ani nie príliš skoro, ale ani neskoro.

A viete, čo je na tomto cynickom predvolebnom vykrmovaní tragikomické?

Pokým Ján Richter sedí v parlamente na stoličke predkladateľa, z parlamentného balkóna na procesy dozerá Jozef Burian – jeho štátny tajomník. Ten Jozef Burian, ktorý bol a údajne už nie je spolumajiteľom nebankovky Pohotovosť. Ten Jozef Burian, ktorý ako predseda finančného výboru parlamentu v rokoch 2006 – 2010 gestoroval zákony tak, že sa zrušila maximálna RPMN a na Slovensku sa spustil úžernícky Klondike. Kým sa Burian prizeral z parlamentného balkóna, ja som Richterovi ukazoval list zo Sociálnej poisťovne, v ktorom poisťovňa oznamuje vdove (dôchodkyni), že jej budú strhávať sumu 8200 eur z dôchodku.

Viete, čím sa táto vdova previnila?

Požičala si tisíc eur od Pohotovosti. Tej Pohotovosti, ktorej Burian sediaci na parlamentnom balkóne už údajne nie je spolumajiteľom.

Je to dokonalý biznis. Ak aj pôjdete ťažiť ropu do Kuvajtu, nezarobíte toľko, ako keď požičiate dôchodcovi na Slovensku. Z požičaných tisíc eur sa stalo 8200. Súd to posvätil a exekútor vymáha. Ktorý exekútor? Samozrejme, dvorný exekútor Smeru Rudolf Krutý. So samotným vymáhaním „statočne“ zarobených peňazí problémy nebudú. Stačí poslať list do Sociálnej poisťovne a tá pod vedením poslanca Smeru Muňka ich bude so železnou pravidelnosťou vdove strhávať z jej dôchodku a posielať exekútorovi.

Dokonalý biznis.

V čase, keď Smer kryje systém, ktorý z tisíc eur dokáže od dôchodcu zarobiť 8200, v čase, keď u Počiatka zazmluvňujú bratislavský obchvat za cenu, čo sa približuje k cene, za ktorú stavajú podmorský tunel v Dánsku, prídu socialisti zo Smeru – páni Burian a Richter do parlamentu so žobračenkou 12,74 eura pre dôchodcov a vypýtajú si potlesk.

 

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Komentáre

Teraz najčítanejšie