Denník N

V septembri chcú mať milión dávok. Vedci z Oxfordu začali testovať vakcínu proti koronavírusu na ľuďoch

Klinické štúdie na ľuďoch sa začiatkom apríla začali aj v americkom Kansasa, kde vakcínu proti koronavírusu vyvíja spoločnosť Inovio Pharmaceuticals. Foto - TASR/AP
Klinické štúdie na ľuďoch sa začiatkom apríla začali aj v americkom Kansasa, kde vakcínu proti koronavírusu vyvíja spoločnosť Inovio Pharmaceuticals. Foto – TASR/AP

Úspech záleží aj na tom, ako rýchlo sa dobrovoľníci nakazia vírusom SARS-CoV-2.

Vedci z Oxfordskej univerzity začali na vakcíne proti novému koronavírusu pracovať 10. januára, keď boli v Číne potvrdené len desiatky prípadov novej choroby. Vo štvrtok, po troch mesiacoch, ju začali testovať na prvých dvoch dobrovoľníkoch.

V sobotu pichnú injekcie ďalším šiestim ľuďom. Celkovo sa v prvej fáze pripojí ku klinickej štúdii vyše 500 osôb.

Vývoj vakcíny, ktorý normálne trvá roky, beží expresne rýchlo a vedci z Oxfordu veria, že ak všetko pôjde dobre, mohli by mať v septembri k dispozícii milión dávok spoľahlivej vakcíny proti COVID-19.

Britský minister zdravotníctva Matt Hancock povedal, že do tohto výskumu „dajú všetko“ – zatiaľ 20 miliónov libier.

Dve dávky

Ľudstvo zrejme nikdy predtým nesledovalo vývoj vakcíny proti nejakej chorobe tak ako v súčasnosti. Ako testovanie vyzerá?

Klinické testy na ľuďoch sa začali v Británii prvou fázou. Zúčastniť sa na nej môžu dobrovoľníci vo veku od 18 do 55 rokov s dobrým zdravím, ktorí predtým neboli infikovaní novým koronavírusom.

Polovicu z nich zaočkujú vakcínou proti COVID-19, druhá polovica dostane

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Príroda

    Veda, Zdravie

    Teraz najčítanejšie