Denník N

Vpichnú do vás čip, straší Kotleba. Keď konečne príde vakcína, časť Slovákov jej nemusí veriť

Marian Kotleba si myslí, že cez očkovanie bude niekto do ľudí vpichovať "nanočipy" a tým ich ovládať. Foto - N, TASR
Marian Kotleba si myslí, že cez očkovanie bude niekto do ľudí vpichovať „nanočipy“ a tým ich ovládať. Foto – N, TASR

Kotlebove konšpiračné teórie môžu pôsobiť groteskne, no cez sociálne siete sa dostanú k státisícom ľudí. Psychológovia už v marci zmapovali, že prípadnej vakcíne na COVID-19 by verili dve tretiny Slovákov.

Posledné video predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu sa na sociálnych sieťach stalo objektom viacerých paródií. Kotleba na ňom rozpráva svoje postrehy o pandémii.

Šírenie koronavírusu je podľa neho len zástierka, ktorá má presvedčiť ľudí, aby súhlasili s masívnym očkovaním – a cez toto očkovanie budú do Slovákov vpichovať „nanočipy“, cez ktoré nad nimi získajú kontrolu.

Kto sú to tí „oni“, Kotleba nespresnil. Ľuďom len odporučil, aby si prečítali Bibliu, ktorá tento vývoj predpovedá. „Zjavenia Jána jasne hovoria: kto neprijme čip, nebude môcť obchodovať, nebude môcť robiť prakticky nič,“ vysvetlí Kotleba.

Hoci jeho úvahy môžu pôsobiť groteskne, na sociálnych sieťach mali úspech. Len na YouTube malo Kotlebovo video zhruba 275-tisíc videní.

Už dnes ľudia neveria chrípkovej vakcíne

Dôsledky podobných fám sa dajú ľahko predstaviť. Vakcíne, ktorú ešte ani nemáme, hoci napríklad na Oxforde začali už testy, časť ľudí už preventívne nemusí veriť.

„Aj keď bude očkovacia látka konečne dostupná, ľudia budú radšej zomierať na COVID-19, než by sa dali očkovať. S týmto sa stretávame už dnes v prípade očkovacej látky proti chrípke,“ hovorí epidemiologička Zuzana Krištúfková.

Denník N pred dvomi rokmi písal, že na Slovensku ročne zomrie na chrípku približne 800 ľudí. Dôvodom je aj neochota očkovať sa proti chrípke napriek tomu, že vakcínu hradia zdravotné poisťovne.

V prípade choroby COVID-19 môže v nasledujúcich mesiacoch nastať podobná situácia. Výskumníci zo SAV si už v polovici marca urobili prieskum, ako by Slováci reagovali na očkovanie proti koronavírusu.

Výsledok?

S očkovaním by viac či menej súhlasili dve tretiny Slovákov. S pribúdajúcimi fámami však môže odpor k očkovaniu silnieť. „Jeden politik neodborník u nás narobí viac škody ako celé vedecké tímy osohu,“ poznamenáva Krištúfková.

Prečo fámy o očkovaní fungujú?

Psychológovia Mária Hatoková a Radomír Masaryk pred tromi rokmi robili rozhovory s vybranou skupinou matiek a potenciálnych matiek a zistili, že časť ľudí nerozumie princípu očkovania. Podľa Masaryka je očkovanie pre ľudí „kontraintuitívny proces“.

„Sú zvyknutí, že idú k lekárovi, keď ich niečo bolí, dostanú tabletku a je im lepšie. Pri očkovaní je to iné. Človek dostane injekciu, aj keď ho nič nebolí, a ešte z toho môže mať vedľajšie účinky,“ poznamenáva Masaryk.

Ďalším zistením bolo, že časť ľudí radšej uverí šarlatánom a konšpiračným teoretikom než hygienikom a štátnym úradom. „Keď o očkovaní hovorí nejaký konšpirátor, tak si mnoho ľudí povie, že na tom niečo môže byť. Keď to potom vyvráti štátna inštitúcia, tak si povedia, že je to zmanipulované,“ vraví Masaryk.

Možnej nedôvere Slovákov k vakcínam proti COVID-19 paradoxne nahráva aj to, že pandémia má na Slovensku miernejší priebeh než v iných krajinách. Na rozdiel od Talianska či Španielska nemajú desiatky tisíc ľudí priamu skúsenosť s touto chorobu alebo s tým, že na ňu zomrie niekto blízky.

„Keďže pandémia na Slovensku našťastie neprebieha tak dramaticky, v budúcnosti môže byť o to viac ľudí náchylnejších veriť, že to bola len nejaká hra tajných služieb,“ vysvetľuje Masaryk.

ĽSNS: Mnohí sa nad tým zamýšľajú ako predseda

Tento typ pochybností aktuálne skúša živiť práve Marian Kotleba. Vo štvrtok počas rokovania parlamentu ho predsedajúci Boris Kollár (Sme rodina) vyzval, aby si dal rúško. Kotleba odpovedal, že si ho nasadí, hoci COVID-19 považuje za „projekt“.

Denník N sa hovorcu ĽSNS a poslanca Ondreja Ďuricu spýtal, či Kotlebove verejné vystúpenia a videá považuje za zodpovedné. Ďurica v súvislosti s videom o čipovaní povedal, že Kotleba nikomu nevnucuje svoj názor.

„Predseda strany Marian Kotleba v úvode predmetného videa jasne upozornil, že ide len o jeho zamyslenie. Mnohé reakcie, komentáre a ohlasy však dokazujú, že rovnako sa nad celým fenoménom COVID-19 zamýšľa nemalá časť našej populácie,“ odpovedal Ďurica.

Štafeta po šarlatánoch

Predseda ĽSNS do značnej miery prebral úlohu šarlatánskych webov, ktoré dlhodobo strašia očkovaním a šíria sprisahanecké teórie o tom, že lekári v spojení s farmaceutickými firmami ľudí klamú.

Súčasnú pandémiu si však tieto weby akoby nevšimli. Webstránky ako Bádateľ či Domáca liečba sa téme koronavírusu prakticky nevenujú.

Naopak, Kotleba vypúšťa jednu konšpiračnú teóriu za druhou. Najprv poradil ľuďom, aby študovali samozvané alternatívne médiá a teóriu o novom svetovom poriadku (NWO). „A pochopíte, o čo sa tu s touto koronou hrá,“ povedal v marci.

Na ďalšom videu potom dovysvetlil, že pandémia má len slúžiť na to, aby niekto ovládal ľudí cez čipy. Tie sa podľa Kotlebu vpichnú cez vakcíny alebo sa zneužijú čipy v platobných kartách.

Konšpiračné teórie ĽSNS

Konšpiračné teórie sú dlhodobou súčasťou pôsobenia Kotlebovej strany, hoci sú vidieť menej ako jej kampane proti Rómom, migrantom či homosexuálom.

Kotleba napríklad v roku 2017 radil priaznivcom čítať Protokoly sionských mudrcov – známy podvrh o židovskom sprisahaní, z ktorého čerpali napríklad nacisti v Nemecku či ľudáci na Slovensku.

Vlani zase spolu s dezinformačnými webmi i dnešným ministrom práce Milanom Krajniakom (Sme rodina) šíril paniku z občianskych preukazov s čipom, ktoré by mali obsahovať údaje o odtlačkoch prstov.

Kotleba v tom videl „čipovanie“, ktoré umožní zločincom kradnúť deti. „S čítačkou, ktorú si kúpia v podsvetí aj s kódmi, si o vás na diaľku prečítajú všetko, ako keby vás mali na röntgene. Takto miznú v západnej Európe zdravé deti,“ varoval Kotleba.

Kalavská školila kotlebovcov

Obľúbenou disciplínou ĽSNS je prepájať tieto konšpiračné teórie s očkovaním. Keď pred tromi rokmi Kotlebovi poslanci navrhli zrušiť povinné očkovanie detí, prirovnali ho k pokusom nacistického lekára Mengeleho. „Vykonávanie nebezpečných lekárskych zákrokov na ľuďoch bez ich dobrovoľného súhlasu bolo bežnou praxou nacistického zločinca Dr. Josefa Mengeleho počas jeho pôsobenia v koncentračnom tábore Osvienčim,“ napísali v dôvodovej správe.

Na špekulácie kotlebovcov zatiaľ najsilnejšie zareagovala bývalá ministerka zdravotníctva, lekárka Andrea Kalavská (nominantka Smeru).

Na jeseň minulého roka im emotívne odporučila, aby nehovorili o témach, ktorým sa nerozumejú. Vysvetlila im, že tak ako sa ona nevyjadruje ku konštrukcii lietadiel, nemali by sa poslanci ĽSNS vyjadrovať k očkovaniu. A opísala príbehy chorôb, ktorým Slovensko nemusí čeliť práve vďaka vakcínam.

„Nikto z vás nevidel novorodenecký tetanus. Nám v Afrike zomieralo každé druhé dieťa na novorodenecký tetanus. Je to odporná smrť,“ hovorila Kalavská, ktorá sa dlhodobo venuje aj tropickej medicíne.

Dnes je Kalavská súčasťou tímu zdravotníckych expertov, ktorý radí premiérovi Igorovi Matovičovi pri koronakríze.

Video: Kalavská vysvetľuje kotlebovcom zmysel očkovania

Ako je to s čipovaním

Späť k čipovaniu. Teóriu o tom, že pomocou čipov budú tajné sily ovládať ľudí, nevymyslel Kotleba. Dokonca ani teóriu, že čipovanie predpovedá už Biblia.

Na internete sa podobné zvesti šíria minimálne desať rokov, pričom Kotleba ich len vztiahol na očkovanie a súčasnú pandémiu.

Začalo sa to výskumom švajčiarskej farmaceutickej firmy Novartis, ktorá v roku 2010 oznámila, že pracuje na vývoji takzvanej diagnostickej tabletky.

Tá by skutočne obsahovala mikročip, ktorý by po prehltnutí zostal v tele človeka, napríklad v žalúdku, a vysielal by informácie o správaní organizmu.

Aký by to malo zmysel?

Podľa firmy Novartis by to mohlo nahradiť nepríjemné endoskopické vyšetrenia. Ako v tom čase informoval Český rozhlas, lekári by už nemuseli pacientovi zasúvať do tráviaceho traktu rozmerné hadičky a prístroje.

Čo hovorí Zjavenie Jána

Správy o tomto výskume znepokojili viacerých ľudí, pričom niekto v tom našiel paralelu s apokalyptickou knihou Zjavenie Jána, ktorá opisuje vládu Antikrista.

Okrem iného sa v nej píše, že ľudia budú mať na tele znak Antikrista (šelmy), prípadne jeho číslo 666. Prívrženci tejto teórie vrátane Kotlebu v tom vidia odkaz na mikročipy.

„A pôsobí, že všetci – malí i veľkí, bohatí i chudobní, slobodní i otroci – dali si znak na pravú ruku alebo na čelo, aby nemohol kupovať ani predávať nikto, kto nemá ako znak meno šelmy alebo číslo jej mena,“ píše sa v Zjavení Jána.

Čo na čipy a očkovanie hovorí vedkyňa

Požiadali sme o názor evolučnú biologičku Lenku Připlatovú z Karlovej univerzity, členku klubu skeptikov Sisyfos, ktorý roky upozorňuje na pavedecké bludy. 

„Z vedeckého hľadiska je možné vpichnúť do človeka mikročip, ale mikročipom, ktorý vpichnete do svalu, nie je možné človeka ovládať. Ani náhodou. Rozhodne to nie je možné z hľadiska súčasnej vedy a principiálne sa to zdá prakticky nemožné aj do budúcnosti.

Napríklad elektrický signál vyslaný do zadku môže človeku maximálne tak myknúť nohou, ale na viac sa nezmôže. Ak by sme chceli človeka ovládať prostredníctvom nejakého implantátu, musel by sa mu dostať do mozgu alebo aspoň do žliaz, ktoré produkujú hormóny. Vtedy by teoreticky mohol meniť ich hladiny, a teda aj náladu človeka (a ani v tomto prípade by sa na nič moc ďalšieho nezmohol).

Ponúka sa otázka, či by sa teda implantát po vpichnutí do svalu nemohol dostať do mozgu svojpomocne – ale na to, aby k niečomu takému neprišlo, máme hematoencefalickú bariéru. Čip, ktorý by sa cez ňu mohol dostať, by musel byť mechanicky sofistikovaný a podobné zariadenia rozhodne nie sú v dosahu našich technických možností.

Hlavným variantom, ako dostať taký ovládací čip do mozgu, by teda bolo vpraviť ho priamo tam. Uznávam, že očkovanie do mozgu by bolo silne podozrivé a asi by som sa mu bránila.

Kým nás teda očkujú do ramien, zadku a iných veľkých svalov, čo sú dobré miesta na vyvolanie žiaducej imunitnej reakcie, ale nie na ovládanie človeka, bola by som v pokoji.“

[Pochopiť fenomén konšpiračných teórií znamená spoznať ich mechanizmus. Objednajte si knihu Falšovaná pravda z knižnej edície Denníka N.]

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Hoaxy a propaganda

Koronavírus

    Slovensko

    Teraz najčítanejšie