Denník N

Korčok: Blaha ide premyslene po najtemnejších emóciách a bez kopania do USA by toho nebol schopný

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (56). Foto - MZV/Tomáš Bokor
Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (56). Foto – MZV/Tomáš Bokor

Hodina H v čase pandémie ešte len príde – a nepôjde o to, koľko rúšok a zdravotníckeho materiálu EÚ dovezie, hovorí nový minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

S novým ministrom zahraničných vecí Ivanom Korčokom sme sa rozprávali:

 • prečo sa teraz vidí viac ako politický minister než diplomat
 • o diplomacii v čase koronakrízy
 • o tom, či rokovať s Chorvátskom a Českom o otvorených hraniciach
 • ako mu Boris Kollár vysvetlil fotografiu s Nočnými vlkmi
 • prečo považuje za správne, že Blaha nevedie v parlamente ľudskoprávny výbor
 • o čínskej rúškovej diplomacii a autoritárskych tendenciách v Maďarsku
 • o tom, že mosty v konfliktoch padajú ako prvé

Prekvapilo vás, keď si vás Sulík vybral do vlády? 

Pamätám si ten moment ako dnes, bol som vo Washingtone uprostred jedného stretnutia. Videl som, že mi volá Richard Sulík, tak som vyšiel von a zdvihol telefón. Bol pomerne stručný. Ja som bol prekvapený, vôbec som to nečakal. Povedal mi, že toto je moment, keď treba zobrať zodpovednosť a nebáť sa toho. Niečo som mu na to povedal, a on mi na to odvetil spôsobom sebe vlastným: Nešpekuluj, zbaľ sa a poď pomôcť. No, tak sa to stalo a už to neriešim.

Takže vás nemusel dlho presviedčať?

Rozmýšľal som nad tým. Dostalo to svojskú dynamiku a skončilo sa to tým, že som sa zbalil a išiel domov.

Máte blízko k SaS a Sulíkovi? 

Nemôžem povedať, že by sme mali v ostatnom čase intenzívnejší kontakt, ale poznali sme sa dlhšie obdobie, ešte z čias vlády Ivety Radičovej, keď som bol veľvyslancom v Bruseli. Nie som členom SaS, ale k slobode a solidarite ako silným politickým hodnotám sa hlásim a budem ich presadzovať.

Hovoríte, že sloboda a solidarita sú pre vás sympatické pojmy. Viete si predstaviť, že by Slovensko pomohlo Grécku a Taliansku a prijalo nejakých utečencov ako gesto solidarity? 

Ja si to predstaviť viem, ale som si plne vedomý momentálneho politicko-spoločenského nastavenia. A keď hovorím, že viem, tak dodávam, že to nemôže byť inak ako z našej vlastnej vôle, lebo koncept povinných kvót a prerozdeľovania je zlý a pomýlený, ktorý ani nefunguje a rozdelil Európu.

O svojej úlohe ministra

Ste nepolitický minister – diplomat profesionál. Nebojíte sa, že v niektorých momentoch vám môže chýbať politická podpora? 

Báť sa nebojím, ale uvedomujem si realitu. Neprišiel som sem robiť široké ramená, ale zároveň sa v tejto funkcii nevnímam ako nepolitický človek. A ani ako diplomat, logicky, pretože politika a diplomacia je o inom. Diplomacia vykonáva to, čo sa zahraničnopoliticky rozhodne, kým minister zahraničných vecí, na rozdiel od diplomata, nesie politickú zodpovednosť.

Lajčákovi sa to v závere vypomstilo. Strana, ktorá ho nominovala, ho napríklad úplne potopila pri globálnom kompakte o migrácii a dokonca jej poslanec Blaha priamo útočil na ministra a spochybňoval proeurópske smerovanie Slovenska.

Spätne to vnímam tak, že aj pre ministra zahraničných vecí je nevyhnutné čítať domácu situáciu, pretože na tom zahraničnopolitickom a medzinárodnom postoji nebolo nič zlé. Lenže politická realita na Slovensku bola niekde úplne inde a bolo to nepriechodné. Bola to zrážka diplomacie s politikou – i to je súčasť politiky.

Nová koalícia sa v programovom vyhlásení zaviazala, že obnoví „zahraničnopolitický konsenzus“, aby nevznikali pochybnosti o smerovaní Slovenska, a teda že už nebude dochádzať k situáciám, keď Danko hovoril v ruskej dume o budovaní slovanského sveta, kým prezident Kiska v Bruseli varoval pred prokremeľskou propagandou. Veríte, že to tak bude? 

Verím tomu, lebo verím v zodpovednosť, ako aj v to, že práve po tejto skúsenosti nastupuje uvedomenie si toho, že naháňať vnútropolitické body štátnym záujmom nie je zodpovedné. Neočakávam, že budeme mať vždy a za každých okolností jeden názor, ale tak, ako sa píše v programovom vyhlásení vlády, nemalo by byť pochýb, kam Slovensko patrí, a mali by sme sa stať naozaj vypočítateľným partnerom. Toto je môj cieľ.

Ivan Korčok chce priniesť viac zahraničnej politiky domov. Foto – MZV/Tomáš Bokor

Nehrozí vláde, že jej novým Blahom, respektíve Dankom, ktorý môže lámať tento konsenzus, bude Boris Kollár? 

S Borisom Kollárom som sa spoznal nedávno, išiel som za ním už ako minister zahraničných vecí. Mali sme dlhý a z môjho pohľadu dobrý rozhovor. Povedal mi, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Európska únia

Hegerova vláda

Hoaxy a propaganda

Koronavírus

  Rozhovory

  Slovensko, Svet

  Teraz najčítanejšie