Denník N

V Maďarsku robia málo testov, na koronavírus zomiera približne každý desiaty z registrovaných nakazených

Vojaci v zdravotníckych kombinézach sa pripravujú na dezinfekciu domu seniorov v Budapešti, kde sa nakazilo koronavírusom vyše dvesto ľudí. Foto - TASR/AP
Vojaci v zdravotníckych kombinézach sa pripravujú na dezinfekciu domu seniorov v Budapešti, kde sa nakazilo koronavírusom vyše dvesto ľudí. Foto – TASR/AP

V Maďarsku chýba reálny obraz o šírení ochorenia COVID-19. Situáciu komplikuje aj to, že Orbán zrušil ministerstvo zdravotníctva.

V Maďarsku očakávajú vrchol nákazy už na začiatku mája. Podľa aktuálnych informácií sa práve v tomto období majú konať maturity, čo vyvolalo veľkú vlnu nesúhlasu v krajine.

Sporné opatrenia urobila vláda aj v súvislosti s uvoľňovaním nemocničných lôžok a mnohí kritizujú aj nízky počet testov. V oblasti testovania pritom môže nastať obrat, pretože tento týždeň ohlásil kabinet novú stratégiu.

Nereálny obraz

Ešte stále si veľmi ťažko môžeme vytvoriť reálny obraz o tom, ako sa šíri nový koronavírus v okolitých krajinách, pretože úroveň testovania je veľmi rozdielna.

Maďarsko nás v druhej polovici marca ešte predbiehalo v absolútnom počte testov. O mesiac neskôr sme už na Slovensku vykonali o 5-tisíc testov viac ako naši južní susedia. To znamená, že v počte testov na milión obyvateľov sme na tom až dvojnásobne lepšie.

V Maďarsku registrujú k 25. aprílu 2 443 nakazených, čo je pomerne nízke číslo, ale počet obetí je až 262, čo znamená viac ako 10-percentnú smrtnosť a 27 mŕtvych na milión obyvateľov. Horší pomer zo susedných krajín má iba Rakúsko, kde evidujú na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Viktor Orbán

    Svet

    Teraz najčítanejšie