Denník N

Nehaňme štátnych analytikov, že v marci videli milióny nakazených

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Veľké rozdiely v prognózach sú vysvetliteľné aj inak ako neschopnosťou analytikov zo štátneho Inštitútu zdravotnej politiky.

V piatok zverejnená tretia verzia analýzy šírenia epidémie COVID-19 na Slovensku je oveľa optimistickejšia ako predošlé. Rozdiely v predpovediach z polovice marca a z druhej polovice apríla sú také veľké, až vyvolávajú pochybnosti o kompetencii štátnych analytikov.

Vo vzduchu visí otázka, či máme veriť niekomu, kto v jednej verzii odhadne počet nakazených rádovo v miliónoch a neskôr pre tú istú krajinu predpovedá len desiatky tisíc chorých.

Pohľad späť a sústredenie sa na detaily nám však ukazuje, že veľké rozdiely v prognózach sú vysvetliteľné aj inak ako neschopnosťou analytikov zo štátneho Inštitútu zdravotnej politiky.

Veľké rozdiely

Prvá verzia modelu ešte z polovice marca vydesila Slovensko, pretože hovorila o nakazení takmer polovice populácie v najpesimistickejšom scenári, respektíve vyše pol milióna v tom najoptimistickejšom.

Vplyv tohto modelu epidémie na spoločnosť bol veľký zvlášť preto, lebo bol prvý na základe ktorého mohli kompetentní rozhodovať, ako s pandémiou nakladať.

Už tento model však vzápätí napadli kritici, ktorí mu vyčítali najmä veľmi konzervatívne odhady vstupných parametrov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Komentáre

Teraz najčítanejšie