Denník N

Ako meniť úradníkov bývalej vlády: na obrane vyhral konkurz Naďov favorit, na pôdohospodárstve čakajú

Pravdepodobný šéf Úradu pre investície ministerstva obrany Pavol Líška na fotke z roku 2012, keď ho predseda SaS Richard Sulík menoval za jedného z regionálnych predsedov strany. Foto - SaS
Pravdepodobný šéf Úradu pre investície ministerstva obrany Pavol Líška na fotke z roku 2012, keď ho predseda SaS Richard Sulík menoval za jedného z regionálnych predsedov strany. Foto – SaS

Matovičova vláda narazila pri snahe vymeniť „kádre“ na ministerstvách – vysokých úradníkov chráni zákon o štátnej službe.

Úrad pre investície a akvizície ministerstva obrany nie je verejnosti veľmi známy, robí však dôležité nákupy za milióny eur. Práve cez tento úrad za éry SNS prebehli viaceré obchody, ktoré následne zamestnávali novinárov i policajtov.

Doterajší riaditeľ úradu Branislav Chlebana podpísal napríklad šesťmiliónový nákup vojenských tričiek, ktorý vyšetrujú kriminalisti z NAKA, alebo objednávku 250 luxusných rovnošiat pre čašníkov, ktoré pred voľbami kritizovala opozícia.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) považuje tento úrad za natoľko dôležitý, že tam potrebuje mať svojho človeka. „Toto je jedna z pozícií, kde potrebujem mať schopného a skúseného odborníka, ktorému absolútne verím,“ hovorí minister.

Vedúcich úradníkov však minister nemôže len tak jednoducho vymeniť, pretože ich chráni zákon o štátnej službe. S Chlebanom sa preto Naď dohodol, že odíde dobrovoľne a dostane odchodné.

Na jeho miesto vypísalo ministerstvo výberové konanie, keďže tak to predpokladá zákon. Konkurz však mal od začiatku jasného favorita

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Matovičova vláda

Slovensko

Teraz najčítanejšie