Denník N

Začali testovať desaťtisíce zamestnancov a klientov z domovov seniorov. Prezidentka upozorňuje na problémy

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Najskôr budú testovať zamestnancov, tí sú rizikovejší, neskôr začnú aj klientov. Prezidentka Zuzana Čaputová chváli vládu za mnohé kroky a upozorňuje na problémy v testovaní či na nedostatok ochranných pomôcok v domovoch dôchodcov.

Štát začal od pondelka plošne testovať zamestnancov a klientov domovov sociálnych služieb. Najskôr prejde testom personál, ktorý je rizikovejší a je väčšia pravdepodobnosť, že práve cez zamestnancov sa do domova môže nákaza COVID-19 priniesť.

Ako prvé otestujú zariadenia v Bratislave a Martine. V Bratislave bolo mnoho nakazených v populácii a v Martine bol domov sociálnych služieb, kde boli nakazení takmer všetci klienti.

V Bratislave pritom vedenie mesta a aj Bratislavského kraja a niektorých mestských častí ešte minulý týždeň oznámilo, že nečakajú na štát a začínajú testovať.

Postupne sa tento týždeň majú testovať aj zamestnanci ostatných zariadení po celom Slovensku.

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) to ohlásil po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Tá si pozvala do paláca ministra práce aj ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO), aby riešili problémy, ktoré majú domovy sociálnych služieb.

Prezidentka viaceré problémy pomenovala a počula od ministrov ubezpečenia, že ich riešia.

Práve zo zariadení sociálnych služieb pochádza väčšina obetí na COVID-19 na Slovensku. Aj v rámci európskych krajín bola takmer polovica obetí práve z takýchto zariadení.

Otestujú 80-tisíc ľudí rýchlotestami

V domovoch sociálnych služieb, kam patria aj domovy dôchodcov, otestuje štát spolu 80-tisíc ľudí. Zhruba 37-tisíc je zamestnancov a 42-tisíc klientov, povedal minister Krajniak. Už teraz majú k dispozícii 100-tisíc rýchlotestov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Slovensko

Teraz najčítanejšie