Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Život a dielo Andreja Danka majú novú kapitolu v súdnom spise

Vedenie SNS. Foto N – Tomáš Benedikovič
Vedenie SNS. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. SNS má väčší problém ako vypadnutie z parlamentu. 2. Kočner spí úplne normálne, ale pri Glváčovi je dôvod pochybovať. 3. Na ministerstve vnútra si priznali chybu. Úplne zbytočnú.

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

Kto v utorok krátko popoludní pozeral tlačovku predsedu vlády s epidemiológmi a ministrom zdravotníctva, nemohol sa vyhnúť optimizmu.

Brífing sa uskutočnil krátko po oznámení, že pribudli len tri nové prípady COVID-19 (deň predtým len dva). Všetci zodpovední veľmi správne pripomínali, že nemáme vyhrané, ale treba ďalej poctivo nosiť rúška a vyhýbať sa davom. Aj na nich však bolo vidno, že dráma vyzerá inak a že sú s vývojom epidémie u nás spokojní. 

Ak v najbližších dňoch nenastane šokujúci zvrat, na budúci týždeň sa Slovensko posunie do druhej fázy uvoľňovania. V nej by mal prísť rad na kaderníctva, detské kluby, bohoslužby, svadby atď. Platí však to, čo Igor Matovič a vedci opakujú ako nové motto: Nepokazme si to nezodpovednosťou.

1. SNS má väčší problém ako vypadnutie z parlamentu

V marci sa začala rozbiehať akcia Dobytkár. Policajti tak nazvali rozkrývanie korupcie v Pôdohospodárskej platobnej agentúre, ktorá bola predchádzajúce štyri roky pod patronátom SNS. Za mrežami je dnes sedem ľudí a polícia má informácie o úplatkoch za šesť a pol milióna.

Do bezprostrednej blízkosti SNS sa kauza dostala, keď minulý týždeň zatkli a z korupcie obvinili bývalého riaditeľa PPA Juraja Kožucha i Martina Kvietika blízkeho strane i jej predsedovi. No a na hlavu národniarom padla kauza kompletne celá práve teraz.

Obvinený hovorí a súd píše o systéme na financovanie strany

Môže za to jeden z obvinených, ktorý sa rozrozprával o údajnom systéme, ktorý podľa neho v agentúre fungoval a slúžil v prospech Slovenskej národnej strany. O posune píšu kolegovia z Aktualít. Citujú pri tom z uznesenia o vzatí do väzby Kožucha a Kvietika: „…z takýchto jeho vyjadrení vyrozumel, že malo ísť o finančné prostriedky pre médiá, na stranícke výdavky s blížiacimi sa voľbami pre SNS a pod.“

Ako vždy v podobných prípadoch, aj teraz treba zachovať zdržanlivosť. Vinu odmietajú Kožuch i Kvietik, a napokon aj strana. Jej hovorkyňa sa pre Aktuality ohradila „voči škandalizovaniu a politickému zneužívaniu kauzy“. SNS podľa nej svoju kampaň platila v súlade so zákonmi a priamo Dankovo meno sa nespomína. No prípadné vyšetrovanie systému by nevyhnutne musel ako dlhoročný predseda vysvetľovať aj osobne.

Mrzuté pre stranu je, že spomínanú vetu nenapísali

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Komentáre

Teraz najčítanejšie