Denník N

Keď sme počuli o povýšení Danka s Ficom, ťukali sme si na čelo, hovorí plukovník v zálohe

Jozef Zekucia odchádzal z armády ako plukovník v zálohe, v súčasnosti je poradcom ministra obrany Naďa. Foto - archív J. Zekuciu
Jozef Zekucia odchádzal z armády ako plukovník v zálohe, v súčasnosti je poradcom ministra obrany Naďa. Foto – archív J. Zekuciu

Zrušenie kapitánskej hodnosti Andrejovi Dankovi nie je len marketingové gesto, tvrdí bývalý dôstojník a poradca ministra obrany Jozef Zekucia. Považuje za správne, že sa napravil absurdný stav, ktorý povýšením politikov vznikol.

Jozef Zekucia bol vojakom slovenskej armády od jej vzniku v roku 1993. Odchádzal z nej v roku 2018 ako plukovník a veliteľ styčného tímu NATO. V rozhovore pre Denník N vysvetlil, čo reálne znamená hodnosť kapitána v ozbrojených silách a ako hodnotí rozhodnutie ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽaNO) zrušiť povýšenie Andreja Danka a exministra spravodlivosti Tomáša Boreca.

„Povýšenie politikov vyvolávalo medzi vojakmi zlú krv, ale napokon sa dotyčným vypomstilo. Zvlášť bývalému predsedovi parlamentu ,“ hovorí Zekucia. Pre ministra obrany Jaroslava Naďa pracuje ako poradca pre vojenské otázky a modernizáciu ozbrojených síl.

V januári 2017 médiá informovali, že Andrej Danko bol povýšený na kapitána v zálohe a Robert Fico na plukovníka v zálohe. Čo ste si o tom ako vojak vtedy pomysleli?

V tom čase som slúžil ako veliteľ styčnej jednotky NFIU, v podstate som bol najvyššie postaveným funkcionárom NATO na Slovensku. Takže som mal plno iných starostí. Ale pamätám sa, že som bol z toho trochu v rozpakoch. Celé to povyšovanie politikov mi pripadalo, s prepáčením, ako konina.

Z povýšenia Andreja Danka sa stala celonárodná téma – hlavne po tom, čo pobozkal výložky. Bola to téma aj medzi vojakmi? 

Samozrejme, tiež sme si z toho robili vtipy. Dôstojníci v mojom okolí si väčšinou ťukali na čelo, kam sme sa to dostali.

Ako vojaci ste však chápali, že je to len povýšenie v zálohe, čo je v podstate symbolická vec. Je to iné než povýšenie profesionála, ktoré zahŕňa vyšší plat i väčšiu prestíž. 

Ja by som nepovedal, že je to len symbolická vec. Je pravda, že povyšovanie v zálohe je odlišné od povýšenia profesionálneho vojaka v činnej službe. V jeho prípade to znamená, že splnil stanovené predpoklady vrátane odborných. Je to súčasť jeho profesionálneho života.

Aj povýšenie vojaka v zálohe však môže mať svoj význam. V prípade núdzového stavu ho ozbrojené sily môžu povolať späť do služby. Napokon aj pri súčasnej pandémii bola na stole možnosť povolať zhruba dvesto bývalých vojakov, ktorí sú zaradení v zálohách. A v takomto prípade by mal vojak v zálohe pôsobiť na pozícii, ktorá je primeraná jeho hodnosti. A preto nie je dobré zahrávať sa s tým, že desiatnika v zálohe skokovo povýšite do hodnosti kapitána.

Súčasný premiér Igor Matovič vtedy predhodil Dankovi kapitána Martina Farkaša, ktorý ako jediný prežil pád vojenského dopravného lietadla v roku 2006. Matovič to staval do pozície: aha, tento hrdina má rovnakú hodnosť ako papaláš Danko. Bolo to fér?

Ja nemôžem a ani nechcem komentovať politické vyjadrenia. V tom čase som viackrát počul názory, že povyšovanie politikov je výsmechom skutočných vojakov, ktorí takéto hodnosti získavajú po rokoch služby. Platí to, že hodnosť vojaka v zálohe sa nedá porovnať s hodnosťou profesionálneho vojaka. A platí aj to, že zákon takéto mimoriadne povýšenie ministrovi obrany umožňoval. Na druhej strane, povýšenie politikov pôsobilo ako výsmech vojakov, ktorí si musia svoje hodnosti odmakať.

Takže ani podľa vás to nebola zanedbateľná vec? 

Nie, vyvolávalo to zlú krv medzi vojakmi.

Čo to znamená v slovenskej armáde, keď je niekto kapitán?

Kapitán je tretia hodnosť v dôstojníckom zbore po poručíkovi a nadporučíkovi. Je to posledná hodnosť pred vstupom vojaka medzi vyšších dôstojníkov. Na dosiahnutie tejto hodnosti potrebujete vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, musíte mať odslúžených minimálne osem rokov. Potrebné je tiež preukázať schopnosť veliť a riadiť, mali by ste byť schopný pripravovať koncepčné dokumenty, mali by ste mať komunikačné schopnosti, aby ste dokázali jasne vysvetliť podriadeným, aké úlohy majú vykonať.

Hodnosti v ozbrojených silách. Danko vďaka ministrovi poskočil z úrovne desiatnika,  – vojak.mil.sk

Spýtam sa ako úplný laik: koľkým vojakom môže veliť kapitán?

To závisí od pozície a od druhu vojska. V hodnosti kapitán môže byť napríklad veliteľ roty, ktorý má pod sebou 100 až 140 ľudí. Kapitán môže zodpovedať za opravy vojenskej techniky, v tomto prípade má pod sebou okolo päťdesiat odborníkov. V oblasti logistiky môže mať na starosti zásobovanie celej jednotky. V prípade vzdušných síl sú kapitánmi napríklad piloti vrtuľníkov Black Hawk alebo piloti stíhacích lietadiel. Je to v každom prípade človek, ktorý plní už vysokošpecializované úlohy.

Sprofanoval Andrej Danko kapitánsku hodnosť? Nerobia si zo skutočných kapitánov v armáde teraz posmešky?

Nejaké uťahovanie určite nastalo, ale reálne neprichádza do úvahy nejaké spochybňovanie vojakov v kapitánskej hodnosti, pretože profesionálni vojaci vedia, čo postup na takúto hodnosť zahŕňa.

Aký význam prisudzujú vojaci vyššej hodnosti? Ak si teda odmyslíme plat, ktorý sa k tomu viaže. 

Je to podobné ako kariérny postup v civile. Keď pracujete pre nejakú väčšiu firmu, tak sa snažíte postupovať do čoraz zodpovednejšej pozície. V armáde je to podobné. Povýšenie je spojené s tým, že postupujete do dôležitejšej funkcie. Ak máte nižšiu hodnosť, tak ste skôr výkonná jednotka, vo vyššej hodnosti sa z vás stáva manažér. Vďaka tomu máte aj väčšiu možnosť ovplyvňovať procesy, ktoré sa vás dotýkajú.

Postup do vyššej hodnosti je jednoznačne motivačný prvok – či už v pozitívnom, alebo negatívnom zmysle. Ak sa vám totiž tento postup nedarí – či už z objektívnych, alebo zo subjektívnych dôvodov -, môže to vojaka priviesť k tomu, že z ozbrojených síl odíde.

Plukovník Jozef Zekucia bol prvým veliteľom jednotky NFIU, ktorá funguje ako medzinárodný styčný tím NATO na základni pri Vajnoroch. V marci 2018 odišiel do civilu aj pre nespokojnosť s pomermi v rezorte obrany v ére SNS. Foto – NFIU

Minister obrany Naď na tlačovke oznámil, že dvom niekdajším vrcholným politikom zruší ich povýšenie. Skúste si teraz odmyslieť, že ste ministrov poradca: nevnímali by ste to len ako zbytočné marketingové gesto?

Ja sa na to stále snažím pozerať ako bývalý profesionálny vojak. Súhlasím, že hlavným trestom pre týchto politikov bolo, že sa im to na verejnosti vypomstilo. Zvlášť bývalý predseda parlamentu mal po povýšení „z hanby kabát“. Zároveň to vnímam tak, že minister týmto rozhodnutím dal veci do poriadku.

Nie je to len gesto. Je správne, že sa ten absurdný stav napravil, a je správne, že minister deklaroval aj to, že do budúcna chce zmeniť pravidlá, aby sa povyšovanie vojakov v zálohe nemohlo zneužívať. Myslím si, že aj medzi profesionálnymi vojakmi majú tieto kroky pochopenie.

Takže povyšovať vojakov v zálohe je správne, ale je potrebné, aby to bolo za konkrétne zásluhy? 

Dôležité je, aby boli stanovené jasné pravidlá. Viem si predstaviť, že pokiaľ bude vojak v zálohe povolaný do služby a počas nej napríklad zachráni ľudský život, že ho bude možné mimoriadne povýšiť. Predovšetkým by však takéto povyšovanie malo mať zmysel pre samotné ozbrojené sily. To znamená, že pokiaľ povýšite vojaka v zálohe, tak ho povýšite preto, aby v prípade služby mohol pôsobiť na zodpovednejšej pozícii.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Rozdávanie hodností politikom

Slovensko

Teraz najčítanejšie