Denník N

Ján Laco spomína, ako Slovensku vychytal striebro: Na prvý zápas som zaspal

Ján Laco na olympiáde v Soči 2014. Foto – TASR/Michal Svítok
Ján Laco na olympiáde v Soči 2014. Foto – TASR/Michal Svítok

Ján Laco rozpráva o svojom hokejovom živote aj o možnom konci kariéry. „Vyzerá to na definitívny koniec, hokej ma momentálne nenapĺňa,“ hovorí najlepší brankár MS 2012. V rozhovore sa dočítate:

  • prečo sa okolo tridsiatky výrazne zlepšil
  • mladí hráči si proti Česku už nepripúšťali historické krivdy
  • ako v Donecku prežíval podpálenie štadióna

Predtým, než ste so Slovenskom získali striebro na majstrovstvách sveta, ste viac než desať rokov chytali v slovenskej lige. Vždy ste mali trpezlivosť, že sa ešte niekam posuniete?

Zažil som kadejaké obdobia, nebol som typ športovca, ktorý v dvadsiatich vystrelil a urobil na tom kariéru. Zrejme aj vďaka trpezlivosti som vydržal. Nikdy som však nechcel predčasne skončiť – hokej ma napĺňal aj v slovenskej lige a chcel som byť naďalej súčasťou kabíny a kolektívu.

Rok pred majstrovstvami sveta v Helsinkách ste sezónu začínali v druholigovej Detve. Čo sa vo vašej kariére potom zmenilo?

Športovec v kariére potrebuje moment, keď je v správnom čase na správnom mieste. Pre mňa bolo tou príležitosťou pôsobenie v Leve Poprad, ktorý sa prihlásil do KHL. Aj vtedy som však musel byť trpezlivý: v prvom roku nás z hodiny na hodinu rozpustili, pretože klub nesplnil administratívne podmienky na štart v lige.

Lev teda začal až od druhej sezóny, pričom nešlo o organizáciu, v ktorej by boli financie bezodnou studňou. Hľadali hráčov, ktorí mali kvalitu, ale neboli extra drahí. Ako brankár zo slovenskej ligy som nebol náročný, do Leva som šiel ako dvojka a čakal som na príležitosť.

Začali ste v tomto období inak trénovať?

Asi dva roky pred štartom Levu som trénoval s brankárskym trénerom Danielom Makónim. Najväčší rozdiel však bol v tom, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

MS v hokeji

Rozhovory

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie