Denník N

Zháňala peniaze na kampaň Čaputovej aj pre zdravotníkov v prvej línii: Solidarita a pomoc nie sú vždy len o peniazoch

Zuzana Suchová. Foto - Dana Ščasná
Zuzana Suchová. Foto – Dana Ščasná

Podieľala sa na výzvach 50 dní, Postavme sa spoločne a aktuálne aj na iniciatíve Kto pomôže Slovensku. „Za peniaze sa dá urobiť veľa dobrého,“ hovorí Zuzana Suchová, ktorá sa venuje fundraisingu.

Podcasty nájdete na: AppleGoogleSpotifyPodbeanRSS

Už vyše 15 rokov pracujete ako fundraiserka, teda pomáhate získavať finančné prostriedky na rôzne projekty s pozitívnym celospoločenským dosahom. Prečo pomáhate pomáhať?

V tom, čo robím, som našla prácu, ktorá ma baví. Vychádza to z môjho nastavenia v živote – rada podám pomocnú ruku ľuďom, ktorí to potrebujú, a neriešim, či za to dostanem niečo naspäť.

Máte nejakú predstavu o tom, koľko peňazí sa vám podarilo doteraz celkovo vyzbierať?

Viem to presne, keďže mám tabuľku, kde mám všetky projekty zapísané. Suma presiahla jeden a pol milióna eur. Nepovedala by som však, že je to iba moja zásluha.

Do toho nepočítam aktuálnu iniciatívu Kto pomôže Slovensku, kde sa nám zatiaľ podarilo vyzbierať vyše milióna eur. Navyše, tam je to v ešte oveľa väčšej miere kolektívne dielo.

Máte nejaké projekty, na ktoré spomínate najradšej?

Projektov, na ktoré som hrdá, je viac. V prvom rade je to saleziánske občianske združenie SAVIO, kde som pracovala sedem rokov. V ňom sme v podstate od nuly nastavili, ako bude organizácia získavať dary, ako bude s darcami komunikovať, aké inovácie v tomto prostredí zavedie. SAVIO sa vo svete fundraisingu stalo pre mnohých vzorom a často ho spomínajú aj na rôznych vzdelávaniach a workshopoch ako dobrý príklad, čo ma veľmi teší.

Druhým mojím srdcovým projektom bol zrod Novej Cvernovky v Bratislave, pri ktorom som stála. Mala som možnosť pomáhať tam niekoľko rokov s marketingom a komunikáciou.

Mojou veľkou osobnou výzvou bola práca pre občianske združenie Vagus. Ľudia z Vagusu pomáhajú ľuďom bez domova a v podstate zo dňa na deň sa ocitli vo veľmi ťažkej situácii, keď im financovanie zrušil jeden z donorov. Ohrozilo to ich schopnosť vykonávať terénnu prácu a poskytovať sociálnu pomoc ľuďom bez domova počas kritického zimného obdobia. Bola to náročná situácia, premýšľali sme, ako pokračovať. Prvýkrát sme vo výzve veľmi jasne informovali, že časť financií pôjde na pokrytie nákladov organizácie, aby vôbec mohli robiť svoju prácu. V bleskovej kampani sme vtedy dosiahli cieľ za menej ako 48 hodín.

Ďalším projektom bola výzva pre farmárov, ktorí protestovali proti tomu, ako sa nakladá s pozemkami a ich financovaním, alebo výzva pre ľudí, ktorí stratili svojich blízkych pri nehode autobusu pri Nitre a pri povodni v Revúcej.

Všade som zažila veľmi pekné, ľudské reakcie, solidaritu a súcit verejnosti, ako aj ochotu pomôcť práve cez darované financie.

Pracovali ste aj na kampani prezidentskej kandidátky Zuzany Čaputovej, ktorá sa nakoniec do prezidentského paláca aj dostala. Aká to bola pre vás skúsenosť?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Podcast Denníka N

Rozhovory

Zuzana Čaputová

Slovensko

Teraz najčítanejšie