Denník N

Keď nám pán Dzurinda hovoril, čo sme v Petrohrade dosiahli, ešte sme si to neuvedomovali, spomína Vaic

Foto – TASR/Ivan Majerský
Foto – TASR/Ivan Majerský

Slovensko pred 20 rokmi získalo prvú hokejovú medailu.

Ľubomír Vaic spomína na NHL, Rusko aj prvú slovenskú medailu – striebro z MS 2000 v Petrohrade. „Kľúčovým momentom bolo, keď nás Miro Šatan zavolal na poradu,“ hovorí v rozhovore.

Mám hypotézu, že v dnešnej NHL by ste sa možno presadili viac než koncom 90. rokov.

Samozrejme, že som sa nad tým zamýšľal, pretože pravidlá sa odvtedy veľmi zmenili. Keď som tam chvíľu hral, hokej bol oveľa tvrdší, mnohé zákroky hokejkou alebo držanie sa nepískali. Nikto sa však nedokáže druhý raz narodiť, musel som sa s tým vyrovnať.

Vo Vancouveri ste sa stretli s trénerom Mikom Keenanom, ktorý vraj nemal rád Európanov. Môžete to potvrdiť?

Áno, keď prišiel, hneď som letel na farmu a ani mi nepovedal prečo. Asi dvakrát počas sezóny sa prišiel pozrieť na zápasy AHL, no v tých zápasoch som si nezahral. S Keenanom si nesadol napríklad ani hviezdny Pavel Bure, ktorého hneď pri prvej príležitosti vymenil na Floridu.

Zahrali ste si aj v Rusku – v Magnitogorsku ste hrali ešte predtým, než vznikla KHL. Aké máte na Rusko spomienky?

Priznám sa, že keď som tam podpísal zmluvu, ani som nevedel, kde sa Magnitogorsk nachádza. V Rusku vtedy ešte nehralo veľa našich hráčov a neustále som počúval, aké tam je všetko zlé. Magnitogorsk ma však presvedčil o opaku – všetko bolo na vysokej úrovni a prišiel som do výborného mužstva.

Vyhovovalo mi, že ako tím sme boli takmer stále pohromade. Keď som hral vo Fínsku alebo v Nemecku, hráči sa veľmi nestretávali a veľa času som trávil sám. Celá sezóna mi preto plynula pomalšie a musel som si vymýšľať rôzne aktivity. V Rusku väčšina hráčov bývala v jednom činžiaku, stretávali sme sa, chodili sme von. Spoločne sme bývali aj na báze.

Ako to na báze vyzeralo?

Trochu ako v horore. Bolo to staré

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

MS v hokeji

Rozhovory

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie