Denník N

Svetový newsfilter: Rusko v Prahe skúša, čo si môže dovoliť. Vyplýva z toho aj lekcia pre Slovensko

Socha Koneva. Foto - TASR/AP
Socha Koneva. Foto – TASR/AP

Pandémia koronavírusu sa ešte neskončila, no priamo v našom susedstve sa dejú dôležité veci, ktoré by nemali ostať nepovšimnuté. Česko čelí veľkému tlaku a hrozbám z Ruska, pretože si dovolilo vo svojom hlavnom meste odstrániť sochu sovietskeho maršala.

Vo Svetovom newsfiltri sa venujeme aj tomu, kde sa stratil Kim Čong-un a problému, ktorý môže koronavírus v chudobnejších štátoch spôsobiť pri liečení iných chorôb.


Európa: Ako Rusko hrozí Prahe

Diplomatický konflikt, ktorý spustila socha sovietskeho maršala, dospel v Česku do hrozivých rozmerov. Traja českí politici dostali pre hrozby z Ruska ochranku a starosta Prahy 6 Ondřej Kolář sa skrýva na odľahlom mieste.

Čo sa stalo: Ruskí politici začali útočiť na Česko pre rozhodnutie, ktoré je plne v právomoci suverénneho štátu, ktorým Česko je. Nahnevalo ich, že pražskí funkcionári odstránili sochu kontroverzného sovietskeho maršala Ivana Koneva. Rusko dokonca začalo trestné stíhanie.

Pražskí politici odstránenie sochy vysvetľujú tým, že glorifikovala človeka, ktorý síce mal ako vojak Červenej armády zásluhy na oslobodení Európy od nacizmu, no potom zohral úlohu napríklad pri krvavom potlačení povstania v Maďarsku a deportáciách československých občanov, ktorí ušli pred Stalinom.

Okrem Kolářa dostal ochranku aj primátor Prahy Zdeněk Hřib a starosta Řeporyjí Pavel Novotný.

Jedným z hlavných dôvodov je podľa českých médií aj príchod ruského špióna, ktorého tajné služby vyhodnotili ako vážne bezpečnostné riziko. Podľa Respektu mal so sebou ricín, to sa však zatiaľ nepotvrdilo.

Týka sa to aj nás: Z diania v Česku vyplýva dôležitá lekcia aj pre Slovensko.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Iné podcasty Denníka N

Koronavírus

    Severná Kórea

    Svetový newsfilter

    Svet

    Teraz najčítanejšie