Denník N

Švédsky seriál Kalifát ukazuje teror Islamského štátu aj trhliny škandinávskej spoločnosti

Foto – Netflix
Foto – Netflix

Osemdielny seriál, ktorý je k dispozícii na Netflixe, mal vo Švédsku rekordnú sledovanosť. Môžu za to vynikajúce herecké výkony a tvorcovia, ktorí sa vyhli klišé a jednostrannému zobrazeniu islamu.

Vyzerá to celkom jednoducho. Charizmatický školský asistent sa začne venovať dvom pubertiačkam, ktoré sa búria voči rodičom aj švédskemu systému. Nič sa im nepáči, s ničím nie sú spokojné; postupne však získajú pocit, že Ibbe je jediný, ktorý im rozumie. Potom to už ide samospádom – prestanú fajčiť, nosiť vyzývavé oblečenie a hlavne si začnú zakrývať vlasy hidžábom. Považujú sa za moslimky, hoci korán nikdy nečítali. Stačí, že si pozreli niekoľko videí o Islamskom štáte.

Švédsky seriál Kalifát ukazuje zvrátenosť ISIS, ale aj neschopnosť švédskeho systému zabrániť segregácii mladých, ktorých potom ľahko naverbujú medzi teroristov.

Osem dielov prináša psychologickú drámu a triler vďaka vysokému tempu a neočakávaným zvratom a rozuzleniam, ktoré na prvý pohľad do seba nezapadajú, ale k záveru vytvárajú pôsobivé a premyslené divadlo.

Žiadne klišé, ale premyslené postavy

Pokojne sa taký odvážny počin mohol skončiť katastrofou pre lacné herecké výkony alebo zložité témy, ktorým sa seriál venuje. Rieši radikalizáciu na predmestiach alebo plánovanie teroristického útoku, na ktorý sa chystajú rodení Švédi.

https://www.youtube.com/watch?v=77A1RlMckVY

Ešte pred jeho uvedením vo švédskej televízii SVT scenáristi tvrdili, že pôjde o ich najťažší a najodvážnejší projekt. Nakoniec to však malo presne opačný priebeh – každý diel mal rekordnú sledovanosť (vyše 600-tisíc divákov) a v krajine spustil diskusiu o mladých, ISIS a, samozrejme, segregácii.

Kalifát je príbeh, ktorý

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Seriály

Kultúra

Teraz najčítanejšie