Denník N

Je pomsta skutočne sladká? Krátkodobo áno, ale potom sa to komplikuje, hovoria vedci aj skúsenosti

Ilustračné foto - Flickr.com/Aditya Doshi
Ilustračné foto – Flickr.com/Aditya Doshi

Pomsta prináša slasť, ktorá sa však môže premeniť na závislosť. Jej koniec môže byť aj trpký.

Je témou veľkých drám aj béčkových krvákov. Môže mať formu kanadského žartíka, ale aj vraždy. Sú ľudia, čo ju aktívne plánujú aj zrealizujú, aj takí, čo len čakajú na „Božie mlyny“. Pomsta.

Hovorí sa o nej, že je sladká, čo má signalizovať, že prináša uspokojenie, slasť, pocit, že zranenie (fyzické, emocionálne, ekonomické, reputačné) bolo odčinené a ten, čo ho spôsobil, teraz sám trpí. To môže vyvolať dojem, že bola dosiahnutá spravodlivosť a svet ju znovu v rovnováhe a niekedy to môže aj reálne nastať, aspoň na chvíľu.

Lenže je pomsta naozaj len sladká? Čo ak po nej nasleduje horkosť, ktorú pociťuje aj pomstiteľ? Aká pomsta je primeraná?

Pomstu skúmajú vedci na celom svete, pretože je to fenomén vyskytujúci sa vo všetkých kultúrach, aj keď v niektorých silnejšie ako v iných (napríklad v prostrediach, kde sa dodnes uplatňuje krvná pomsta) a zasahujúci celé generácie. V poslednom čase štúdie stále viac ukazujú, že hoci pomsta môže priniesť uspokojenie, po čase prichádza vytriezvenie z chvíľkového opojenia a u niektorých „pomstiteľov“ dokonca aj

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie