Denník N

Logo Newsfilter Denníka NTýždňový newsfilter: Čo príde skôr? Druhá vlna epidémie alebo zatýkanie v SNS?

SNS pri predstavovaní programu. Foto - Facebook SNS
SNS pri predstavovaní programu. Foto – Facebook SNS

1. Zo Spolu to zvládneme sa stáva Poďme do toho. 2. Robert Fico sa nezmieril so svojím koncom. 3. Pokračuje čistenie Slovenska od zlodejov a zradcov.

Správy vybral a komentoval Juraj Javorský

Podcasty nájdete na: AppleGoogleSpotifyPodbeanRSS

1. Zo Spolu to zvládneme sa stáva Poďme do toho

Takto pred týždňom premiér Igor Matovič hovoril, že by sa uvoľňovanie karantény nemalo urýchľovať. Hneď na druhý deň však na konzíliu odborníkov za zatvorenými dverami navrhol, aby sa to predsa len zrýchľovalo.

O ďalšie dva dni sa toto zrýchľovanie stalo aj verejným postojom premiéra a odvtedy sa vlastne už len čaká, kým uvoľnenie zákazov a otvorenie ekonomiky v pondelok oficiálne odklepne krízový štáb.

Porazená hnusoba. Túto názorovú otočku umožnil premiérovi vývoj nákazy na Slovensku. Počet prípadov sa znižoval k blízkosti nuly, čo napriek istote, že niektorí nakazení nie sú zachytení v štatistikách, znamená reálny ústup epidémie.

Vývoj epidémie okrem iného spôsobil odchod šéfa analytikov v štátnom Inštitúte zdravotníckej politiky Martina Smatanu. Udial sa v tichosti a bez vysvetlenia, ale všetkým je viac-menej jasné, že Smatana sa takto vyrovnal so svojou zodpovednosťou za predpovede státisícov nakazených, ktoré totálne vybuchli.

Aktuálne modely predpovedajú, že počet nakazených vyvrcholí číslom päť- či šesťtisíc, akurát nie je jasné, kedy k tomu príde. Smatanov bývalý inštitút očakáva, že vrchol bude cez prázdniny, nový model od Rady pre rozpočtovú zodpovednosť počíta s polovicou mesiaca máj.

Lenže už vyše týždňa pribúdalo denne menej ako desať nakazených, takže to skôr vyzerá, že vrchol

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Podcast Denníka N

Komentáre

Teraz najčítanejšie