Nemajú nárok na ošetrovné ani na zlúčenie rodín, pandémia zvýraznila nerovnosť LGBTI ľudí

Mnohé páry rovnakého pohlavia uviazli na opačných stranách hranice. Dokonca aj tie páry, ktoré sú zosobášené, Slovensko totiž sobášne listy dvoch žien alebo dvoch mužov neuznáva.
Anna Symington-Maar s manželkou žijú na Slovensku a vychovávajú tu aj dieťa, no neplatia pre nich rovnaké pravidlá ako pre heterosexuálne rodiny. Slovensko totiž ich manželstvo a ani rodný list ich dieťaťa neuznáva.
Keď si Symington-Maar podala žiadosť o ošetrovné, zamietli jej ju. Jej manželke nárok na ošetrovné uznali. Ich dieťa má pritom na rodnom liste obe ich mená.
Ako si úrad vybral, ktoré z dvoch mien na rodnom liste bude akceptovať a ktoré nie? „Máme rakúsky rodný list, lebo malý sa narodil v Hainburgu. V liste sú kolónky matka/rodič a otec/rodič. Tak si povedali že iba matka/rodič môže brať OČR, lebo otec/rodič nie je platné, pretože tam je napísaná žena,“ vysvetľuje logiku úradov Symington-Maar, spoluzakladateľka iniciatívy Teach for Slovakia pomáhajúca deťom zo znevýhodneného prostredia.
Podobný problém dnes zažíva aj právnička Lucia Plaváková. Spolu s partnerkou vychovávajú trojročnú dcéru. „Pri ošetrovnom sa nemôžeme dohodnúť, ako nám to viac vyhovuje, kto bude s dcérou a kto bude ďalej pracovať, ako je to v prípade iných rodín,“ hovorí Plaváková, ktorá v parlamentných voľbách kandidovala za koalíciu PS/Spolu.
Rodiny, kde sú rodičmi dve ženy alebo dvaja muži,