Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Vracia sa konečne normálny život? Ani zďaleka

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Otvorené kaderníctva nevrátia späť starý svet. 2. Minister prosil lekárov, aby liečili bežných pacientov. 3. Proti Lipšicovi sa ozvala prezidentka.

Správy vybral a komentoval Juraj Javorský

Podcasty nájdete na: Apple Google Spotify Podbean Amazon Alexa RSS

1. Otvorené kaderníctva nevrátia späť starý svet

Igor Matovič v pondelok podľa očakávania oznámil, že od stredy sa sčasti uvoľnia zákazy a nariadenia proti šíreniu koronavírusu. Krízový štáb rozhodol o otvorení obchodov, reštaurácií, hotelov, kaderníctiev či kostolov. Rozsah uvoľnenia bude väčší, než štáb naplánoval pred dvoma týždňami ako takzvanú fázu číslo dva, ktorá mala prísť na rad práve teraz, ak to dovolí vývoj epidémie.

Lenže vývoj epidémie bol v posledných dňoch taký optimistický, že dovolil skočiť rovno do fázy číslo tri. To však ani zďaleka neznamená, že sa svet vráti v stredu do stavu, v akom bol pred koronavírusom. Príklady z krajín, ktoré už majú podobné otváranie za sebou, skôr nabádajú zvyknúť si na nový „normál“.

Sekera nad hlavou. Najviditeľnejším prejavom, že do normálu má svet stále ďaleko, budú rúška. Okrem nich zostane v platnosti aj povinný sociálny dištanc – na verejnosti, ale aj v opätovne otvorených prevádzkach.

Okrem toho bude pripomínať prítomnosť vírusu aj neustála možnosť spätného sprísňovania opatrení a zatvárania obchodov. Na zaradenie spiatočky do fázy číslo jeden bude dokonca stačiť menej nakazených, než to malo byť pôvodne. Stále platí, že sa bude štáb rozhodovať podľa hodnoty týždňového mediánu nových prípadov, avšak k návratu zavelí už pri hodnote 50, a nie 150.

Dnešná hodnota mediánu je 4 a na to, aby dosiahol hraničnú hodnotu 50, by muselo štyri dni za sebou pribudnúť aspoň 50 nových prípadov.

Zodpovedne a vystrašene. Premiér Matovič síce vyzýval ľudí, aby svoju zodpovednosť ešte zvýšili, no väčší efekt dosiahol priznaním, že skutočný počet nakazených je troj- až šesťnásobne väčší, než zachytia testy.

Ako povedal, po Slovensku chodí v skutočnosti 1 600 až 4 000 ľudí s koronavírusom, a preto „si musíme naďalej dávať veľmi veľký pozor“. Premiér ešte dodal, že druhú či tretiu vlnu epidémie si Slovensko nemôže dovoliť, lebo by ho to „ekonomicky zruinovalo, bola by 20- až 30-percentná nezamestnanosť a doplatili by sme na to všetci“.

Welcome to the new world. Pre istotu Igor Matovič ľuďom odkázal, že naraz s otváraním obchodov sa začne „výrazne viac kontrolovať dodržiavanie pravidiel“.

Toto varovanie však možno ani nebolo nevyhnutné. Keď budú obyvatelia Slovenska reagovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Komentáre

Teraz najčítanejšie