Denník N

Mikuláš Černák a spol. Desať prípadov s verdiktom: doživotie

Interiér cely väzenia v Leopoldove, kde končili politickí väzni. Foto – TASR
Interiér cely väzenia v Leopoldove, kde končili politickí väzni. Foto – TASR

V slovenských väzniciach sedí 41 ľudí odsúdených na doživotie. Pozreli sme sa na ich prípady a dnes vám prinášame príbehy prvých desiatich z nich.

Mikuláš Černák: Od rozkrádačiek po vraždy

Keď 17. decembra 1997 vyhlásila polícia pátranie po jednom z najobávanejších mužov, bývalom šéfovi slovenského podsvetia Mikulášovi Černákovi (49), ten sa po dvoch dňoch sám policajtom prihlásil. Skončil vo väzbe a odvtedy je s výnimkou necelého roka v cele.

Pôvodne autobusár, neskôr náruživý chovateľ tigrov mal problém s políciou od mladosti. Prvý raz sa postavil pred súd už ako 19-ročný. Za rozkrádanie socialistického majetku dostal štvormesačnú podmienku. Neskôr pribudli aj dve ročné podmienky za nedovolené ozbrojovanie a ublíženie na zdraví. Černák mal v oboch prípadoch šťastie na amnestiu.

Mikuláš Černák. FOTO - TASR
Mikuláš Černák. Foto – TASR

V roku 1997 prišlo prvé vážnejšie obvinenie. Podozrivý bol z vydierania stredoslovenských podnikateľov, ale aj z vraždy Poliaka Grzegorza Szymaneka. Jeho smrť mu napokon nedokázali, a tak si v roku 2000 vypočul odsudzujúci rozsudok na osem a pol roka. Sedel do novembra 2002, keď ho podmienečne prepustili za dobré správanie.

Kým Najvyšší súd toto rozhodnutie v marci 2003 zrušil, Černák si stihol zalyžovať a aj ujsť do Česka. Za výtržníctvo na svahu naňho vtedajší premiér Mikuláš Dzurinda podal trestné oznámenie, ale z mafiánovho stíhania nakoniec nič nebolo.

V Česku ho chytili v auguste toho istého roka a previezli na Slovensko. Chvíľu to opäť vyzeralo, že sa dostane na slobodu, lebo hoci mu obvinenia z vrážd pribúdali, procesné chyby mohli všetko zmariť. České súdy nesúhlasili so všetkými skutkami pri jeho vydávaní, a tak museli po prosbe prokuratúry svoj súhlas rozšíriť.

V septembri 2008 Okresný súd v Prešove prijal obžalobu na Černáka za šesť chladnokrvných vrážd a objednávku vraždy podnikateľa Mariána Karcela. Tú riadil z väzby, pričom vrahovi Branislavovi Adamčovi za ňu údajne zaplatil milión korún. Pred samotným procesom sa chcel Černák dohodnúť na vine a treste. Účasť na šiestich vraždách priznal, ale odmietol, že by ich organizoval.

Keď vyšetrovateľ začal jeho výpovede overovať, z dohody nič nebolo. Černák neskôr tvrdil, že táto výpoveď súvisela len s konaním o dohode a s jeho cieľom odhaliť utajených svedkov. Okresný súd mu však neveril a výpoveď použil ako jeden z dôkazov.

Šťastím bolo, že policajné dokazovanie bolo omnoho podrobnejšie: spis má vyše 13-tisíc strán, vypovedalo takmer 70 svedkov. Krajský súd povedal, že uznaním Černákovej výpovede nižší súd pochybil. Ak by iné dôkazy neboli, rozsudok, ktorým v novembri 2009 súd v Prešove poslal Černáka do väzenia na doživotie, by zrušil.

V rozsudku sa často opakujú slová ako bezcitnosť či morálna zvrátenosť. Černák chladnokrvne zabil svojich bývalých spoločníkov, ale aj konkurentov. Alebo ľudí, ktorí začali spolupracovať s políciou. Bývalého policajta Gustáva Slivenského dobodal po tom, ako ho vylákal do popradského hotela Gerlach. Na rozdiel od iných vrážd tentoraz nestrieľal. Ako povedal pred súdom, strieľať sa nemohlo, bolo by to počuť v herni. Expolicajtovi Černák s kumpánmi odrezali hlavu a s nasadenou policajnou čiapkou položili na auto pri jeho dome. Bola to výstraha.

„Takéto konanie demonštrovalo osobnostné charakteristiky obžalovaného – egocentrickosť a dominantnosť,“ skonštatoval súd, pred ktorým Černák stále svoju vinu popieral. Až na jednu vraždu Jozefa Filipa zo septembra 1994, ku ktorej sa priznal.

Leopoldovské väzenie - pre niektorých domov na doživotie. FOTO - TASR
Leopoldovské väzenie – pre niektorých domov na doživotie. Foto – TASR

S malou prestávkou sedí Černák vo väzení už osemnásť rokov. Donedávna vinu vo všetkých obvineniach odmietal. Najnovšie požiadal o dohodu o vine a treste za vraždu šéfa košického podsvetia Róberta Holuba. V marci počas procesu o dvojnásobnej vražde v Moste pri Bratislave, kde vypovedal ako svedok proti Branislavovi Adamčovi, priznal, že už je zo všetkého psychicky unavený.

„Každé štyri roky ma nosia na súdy, kde musím odvracať klamstvá treťotriednych mafiánov. Povedal som si, že už toho mám dosť a prehovorím. Hanbím sa za svoju temnú minulosť a budem vypovedať,“ povedal pred bratislavským súdom.

Chce vraj pomôcť pri objasnení 32 mafiánskych vrážd. Černák môže v roku 2023 požiadať o podmienečné prepustenie. Vtedy si odpyká 25 rokov trestu. Hoci posudky veľkú šancu na jeho prevýchovu nedávajú, spolupráca s políciou by mu mohla pomôcť.

Ondřej Holub: Z Česka ho poslali domov

Meno Ondřej Holub (60) nie je mediálne známe, a to si už viac ako desať rokov odpykáva doživotný trest. Za mreže ho poslali ešte v júni a následne októbri 2002 Mestský súd a Vrchný súd v Prahe za vraždu predavačky.

Napadol ju v auguste 2001 v predajni v Prahe 6. Nezomrela na mieste, ale so zraneniami a s nimi spojenými bolesťami bojovala až do jesene toho istého roku.

Holub sa po čine akoby vyparil. Keď ho českí policajti chytili a predviedli pred súd, ten nemal zľutovanie. Keďže už raz za vraždu sedel, iné ako doživotie nemohlo prísť.

Český rozsudok uznal v septembri 2005 na návrh ministerstva spravodlivosti Krajský súd v Košiciach, a tak si Holub môže trest odpykávať na rodnom Slovensku.

Marek Zivala: Škrtením si vyvolával sexuálnu slasť

Usvedčil ho odkaz na papieri, ktorý nechal zavraždenej v schránke. Marek Zivala (45) na ňom v októbri 1996 mladej žene z Mosta napísal, že dohodnutá sobotná večera platí. Na žiadnu nešli.

Namiesto toho ju násilne spútal, napchal jej kuchynskú utierku do úst a ženu udusil. Následne jej zobral z bytu aj zlaté šperky. O rok neskôr, v septembri 1997, zase vraždil v Žiline. Aj tam bola obeťou žena, ktorú vlastnoručne zaškrtil. Následne jej dal do úst dve ponožky a na hlavu navliekol dve igelitové tašky.

Prezradila ho DNA na cigaretových ohorkoch. Hoci v tom čase už po ňom bolo vyhlásené celoštátne pátranie, osudnou sa mu stala až tretia vražda z marca 1998 v Topoľčanoch. Opäť bola obeťou žena, ku vražde ktorej sa ako k jedinej priznal.

Pozvala ho k sebe domov, ale keď prišlo na „laškovanie“, začala ho odmietať. On sa cítil byť ponížený, a tak ju začal škrtiť. Svoj čin dokonal tak, že jej okolo krku omotal šnúru od magnetofónu.

Svoj čin nevedel vysvetliť. Odpoveď dali znalci, podľa ktorých ide o sexuálneho devianta. Táto deviácia je zle kontrolovateľná, a to napriek jeho vysokému intelektu.

Ako skonštatovali, „motívom jeho konania bolo vlastne vyvolať v sebe sexuálnu slasť.“ Nitriansky krajský súd ho za tri vraždy odsúdil na doživotie v októbri 2002.

Interiér leopoldovskej väznice. FOTO - TASR
Interiér leopoldovskej väznice. Foto – TASR

Ján Karvai: Nevraždil, aj tak dostal doživotie. Za recidívu

Ján Karvai (51) je nenapraviteľný recidivista. V roku 1987 ho prvýkrát odsúdili za lúpež na štyri roky, ale po troch rokoch sa dostal na slobodu vďaka amnestii prezidenta. V roku 2004 pribudol ďalší štvorročný trest za lúpež spolupáchateľstvom, po vyše dvoch rokoch nato sa  opäť dostal na slobodu. Keď ho Okresný súd v Prievidzi v decembri 2008 súdil za lúpež spred roka po tretí raz, vedel, že mu hrozí doživotie. Zásada trikrát a dosť sudcovi nedávala na výber a ten ju aj uplatnil.

Karvaiovi sa osudným stalo prepadnutie muža v parku v Prievidzi, kde ho zozadu udrel do hlavy, v dôsledku čoho muž spadol na zem. Pomáhala mu komplicka, ktorá muža prehľadala a zobrala mu päťtisíc korún. Práve tá ho aj usvedčila. Karvai síce vinu stále popieral, ale na mieste činu ho videli aj dve náhodné okoloidúce. Nepomohol mu ani znalecký posudok, podľa ktorého nerešpektuje spoločenské normy, nepripúšťa pocit viny, ale zvaľuje ju na druhých. Nie je ani schopný sa poučiť z doterajších skúseností.

Miroslav Dubaj: Zabil, lebo ho naviedla družka

„Nástroj v rukách inej osoby“, tak opísal správanie Miroslava Dubaja (31) v apríli 2011 Špecializovaný trestný súd. Muž trpí ľahkou mentálnou retardáciou, no svojich činov si bol plne vedomý.

Na doživotie ho súd poslal za vraždu bývalého svokra z roku 2007 a vraždu poštárky z februára 2010. Ako to bolo s vraždou staršieho muža, ktorému pritlačil hlavu do vankúša, nie je celkom isté. Obral ho o sedemtisíc korún, za ktoré si chcel kúpiť auto.

Či ho k tomu naviedla družka, sa súdu nepodarilo jednoznačne zistiť. V druhom prípade však už bolo jasné, že vraždil na jej popud. Doma v Kovarciach (okr. Topoľčany) vylákal poštárku na dvor a potom ju surovo zbil. Myslel si, že je mŕtva, tak ju uložil do chladnej miestnosti, kde nakoniec zomrela na podchladenie. Z poštárskej kapsy jej zobral necelých 400 eur a stravné lístky za 54 eur. Peniaze spolu s družkou minuli v topoľčianskom Tescu.

Miroslav Dubaj. FOTO - TASR
Miroslav Dubaj. Foto – TASR

Zoltán Keka: Otec aj starý otec doplatili na krutú výchovu

Mal stresujúce detstvo, plné násilnej výchovy starým otcom aj otcom. Ako dieťa unikal Zoltán Keka (47) z Klenian v okrese Veľký Krtíš k staršej sestre. Keď dospel, starému otcovi sa pomstil. V roku 1994 ho ubil sekerou, za čo dostal 12-ročný trest.

Ani väzenie ho však nepolepšilo. Keď sa v roku 2006 dostal na slobodu, tak už po roku bol opäť vo väzení. Rok a pol si odpykal za to, že rozbil náhrobný kameň starého otca aj mamy. Keď si vypil, tak sa neustále vyhrážal zabitím aj otcovi. Ten sa sťažoval starostke, že sa ho bojí. Nakoniec ho v auguste 2009 ubil drevenou palicou a pomohol si aj metrovicou.

„So skutkom je vysporiadaný a necíti žiadne pocity viny,“ skonštatoval Okresný súd v Banskej Bystrici, ktorý ho v marci 2010 odsúdil na doživotie. Súd neveril, že u Keku je možná náprava.

Žiaden dovtedajší pobyt vo väzení to totiž nedokazoval. „Svoj ďalší život neplánuje, nemá nejaké sny, v podstate očakáva trest a podľa jeho druhu sa už potom zariadi, ako bude ďalej žiť,“ zhodnotil súd.

Anton Tichý: Nebezpečný recidivista vraždil v afekte

Kým Krajský súd v Žiline odsúdil vo februári 2005 Antona Tichého (62) na doživotné väzenie, stihol byť trinásťkrát súdne trestaný, a to najmä za násilnú trestnú činnosť. „Je vlastne nenapraviteľný“, napísal súd v rozsudku.

Tichý bol schopný „i zo zjavne malicherných príčin brutálnym spôsobom usmrtiť až dvoch ľudí. Taký trestný čin sa nedá ospravedlniť,“ dodal súd v rozsudku.

Tichý vraždil prvý raz v máji 1992. Dobodal nožom homosexuála, ktorý mu navrhol orálny sex. V druhom prípade ubil známeho za to, že navrhoval pohlavný styk ich ďalšej známej, s ktorou spoločne popíjali. Tá síce na súde tvrdila, že dotyčný vyzeral po „bitke“ v poriadku, no nebolo to celkom tak. Tichý ho ubil na smrť a potom hodil do výťahovej šachty. Vraždy najskôr podrobne opísal, ale potom výpovede menil a popieral vinu. Súd mu uložil najprísnejší trest.

Za dverami je cela. FOTO - TASR
Za dverami je cela. Foto – TASR

Jozef Vígh a Stanislav Zimermann: Zabili spoluväzňa

Jozef Vígh a Stanislav Zimermann (52) si odpykávali v Leopoldove tresty za pokus o vraždu a vraždu. Obaja sa aj liečili na psychiatrii. Víghovou túžbou bolo vrátiť sa na psychiatriu do Pezinka, a preto vymyslel plán: ak zabije spoluväzňa, pôjde do Pezinka.

Na vraždu nahovoril aj Zimermanna. Sľuboval mu, že mu bude z Pezinka posielať balíky. Zimermann súhlasil. Spoluväzňa najskôr omámili liekmi na spanie, ktoré mu podali v káve. Potom mu okolo hrdla omotali opasok zavinutý v uteráku.

Keď dodýchal, tak mu dali okolo krku už len opasok, aby to vyzeralo ako samovražda. Na záver si podali ruky. Ráno našiel mŕtveho väzňa dozorca. Najskôr si myslel, že išlo o samovraždu, no obaja páchatelia sa k činu priznali.

Karol Pota: Súd prosil, aby mu dal 25 rokov

Vinu priznal, čin oľutoval, ale voči rozsudku Okresného súdu Košice I sa odvolal. Ten vymeral Karolovi Potovi (56) za vraždu manželky doživotie. Pota prosil o 25-ročný trest – vraj by to v jeho prípade aj tak fakticky bolo doživotím. Potovi ešte ostávalo odsedieť si viac ako tri roky z predchádzajúceho rozsudku za vraždu.

Keďže vraždil ani nie rok po prepustení na podmienku, súd veľmi váhal, ako rozhodne. Hlavné slovo nakoniec dostali znalci z psychiatrie a psychológie. „Máme málo možností ovplyvniť človeka, ktorý je agresívny, a treba zabrániť, aby sa nedopustil tretej vraždy,“ citoval súd znalca. Verdikt bol jasný aj na odvolacom súde: doživotie.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie