Denník N

Zákulisná dohoda koalície na generálnom prokurátorovi by bola v rozpore so sľubovaným otvoreným výberom

Autor je člen predsedníctva Spolu – občianska demokracia a odborník na otázky právneho štátu

Vláda SR presadí transparentný a širšiemu okruhu kandidátov otvorený model navrhovania a voľby kandidátov na funkciu generálneho prokurátora a špeciálneho prokurátora podľa štandardov pre kandidátov na funkciu ústavného sudcu. Vláda navrhne, aby každé miesto prokurátora bolo obsadzované na základe transparentného výberového konania.

V tomto znení schválil na konci apríla parlament programové vyhlásenie vlády Igora Matoviča. Očista spoločnosti od korupčných schém a postavenie zodpovedných pred spravodlivé súdy boli hlavnou témou volieb. Vládna koalícia má preto silný mandát na zásadné zmeny a nadchádzajúca voľba generálneho prokurátora bude príležitosťou ukázať, ako tieto zmeny budú vyzerať.

Na verejnosť už prenikli plány, ktoré by naznačovali, že výber generálneho prokurátora nebude otvorený a transparentný, ako si koalícia predsavzala v programovom vyhlásení. Ak sa dohoda na kandidátovi uskutoční medzi koaličnými stranami vopred, vláda už nikoho nepresvedčí, že ide o skutočnú otvorenú súťaž vízií a ideí. Predstieranie otvoreného výberového konania s vopred známym kandidátom naštrbí dôveru verejnosti a negatívne poznačí pôsobenie nového generálneho prokurátora.

Odradí aj prípadných kandidátov, že prihlásiť sa do súťaže má zmysel. Každý kandidát a kandidátka znáša náklady v podobe kritiky a možných dôsledkov na ďalšiu kariéru.

Ak vládna koalícia nechce alebo nevie uskutočniť otvorené výberové konanie, potom je korektné z tejto cesty ustúpiť a zvoliť kandidáta s priznanou politickou podporou a zodpovednosťou. Ak sa chce pokúsiť o skutočné otvorené výberové konanie, mala by urobiť nasledovné.

Volebný program strany Spolu – občianska demokracia išiel v nastavovaní pravidiel ďalej ako vyššie spomínané programové vyhlásenie vlády. Zhodne s vládnym programom sme žiadali otvorenie procesu voľby verejnosti, rozšírenie okruhu subjektov oprávnených nominovať kandidátov na generálneho a špeciálneho prokurátora (obdobne ako pri kandidátoch na ústavných sudcov a sudkyne).

Presadzujeme, aby hodnotenie kandidátov a kandidátok bolo vykonávané aj na základe verejného vypočutia radou prokurátorov doplnenou o predsedu Ústavného súdu, predsedu Najvyššieho súdu a ombudsmana, pričom voľba v Národnej rade bude povinne verejná.

Rada prokurátorov, najmä jej kreácia a obsadenie, sa však má zmeniť podľa vzoru súdnej rady (požaduje to aj programové vyhlásenie vlády) a má sa posilniť jej postavenie a právomoci vo vzťahu ku generálnemu prokurátorovi. Jeho vplyv na jej obsadenie klesne a rada bude mať silnejšie kompetencie pri výbere a kariérnom raste prokurátorov.

Ide o dôležité zmeny, ktoré prispievajú k budovaniu silnej a profesionálnej inštitúcie. Obsadzovanie funkcie generálneho prokurátora by malo prísť až po týchto zásadných zmenách.

Transparentná a otvorená voľba by mala byť skutočnou súťažou na pokračovanie fungovania prokuratúry, ktorá bude podporená odbornosťou a morálnym kreditom kandidátov. Verejnosť očakáva od novej vlády, že dodrží svoj sľub a začne robiť kroky, ktoré vrátia dôveryhodnosť prokurátorskému stavu a spravodlivosti na Slovensku.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Politici píšu

Komentáre

Teraz najčítanejšie