Denník N

Príbeh muža, ktorý život obetoval hov.u

Foto - Jeden svet
Foto – Jeden svet

Predtým než sa pohoršíte nad nadpisom tohto článku, mali by ste vedieť toto: keď časopis Time vymenoval Jacka Sima za hrdinu roka, napísal, že „tento muž má hovien plnú hlavu“. Svetu vtipný aktivista pripomína, aké je dôležité umývať si ruky.

Jack Sim má rád historku, ako za ním prišli novinári z BBC. Chceli robiť reportáž o tom, čím sa zaoberá, ale mali podmienku. Nesmie pri tom zaznieť slovo „hovno“.

Vo filme Kráľ záchodov, ktorý v stredu môžete vidieť zadarmo cez internet, sa skloňuje toto slovo veľakrát a s chuťou. Hneď v prvej scéne sedí Jack Sim na záchode a má chvíľku času na filozofovanie. Hovorí o toalete ako o mieste, ktoré má v sebe niečo duchovné a mystické.

„Záchod je miestnosť, kde sa človek plný radosti zaoberá sebou. Keď tam vnútri sedíte a necháte veci len tak plynúť, spájate sa s vesmírom. Vznikajú pri tom zaujímavé myšlienky,“ vysvetľuje na kameru aktivista, zatiahne za splachovač a vyráža von z dverí, ktoré sú preňho viac než dverami so symbolom dvoch núl.

Je to brána, ktorá vedie ľudstvo k lepšej budúcnosti.

Vyrastal v Singapure, ktorý mal v 60. rokoch minulého storočia ešte veľmi ďaleko od modernej metropoly, akou sa stal neskôr.

Bol z chudobnej rodiny a bývali v slume, kde neboli toalety ani pitná voda. Neskôr sa mu podarilo získať dobré vzdelanie a úspešne podnikať. Zarábanie peňazí ho však prestalo napĺňať. Rozhodol sa venovať skôr vylučovaniu: sanitácii, záchodom a hygienickej osvete.

Príbeh muža, ktorý sa rozhodol čeliť zdravotnému problému a miliónom ľudí zabezpečiť dôstojné a bezpečné podmienky na toalete, priniesol filmový festival Jeden svet. Vlani sa tam stal diváckym hitom.

To ešte nikto nemohol tušiť, aký veľmi naliehavý sa dokument americkej režisérky Lily Zepedovej onedlho stane. Hygiena nikdy nebola takou dôležitou témou ako práve teraz, keď ľudí na celom svete zabíja korona.

Jeden svet film Kráľ záchodov premietne cez internet. Premietať sa bude

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Filmové recenzie

Kultúra v karanténe

Kultúra

Teraz najčítanejšie