Denník N

Akoby nás jedna mama nemala – príbeh dvoch bratov, ktorí sa nevedia zhodnúť takmer na ničom

Ilustračné foto - Flickr.com/Siarhei Razhok
Ilustračné foto – Flickr.com/Siarhei Razhok

Rodičia si želali, aby mali bratia dobrý vzťah. Namiesto toho sa medzi nimi prehlbovali nezhody.

Medzi bratmi Marošom a Danom je štvorročný vekový rozdiel. Inak majú okrem toho, že sú pokrvní príbuzní, ešte pár vecí spoločných – obaja vyštudovali vysokú školu, strávili časť života v zahraničí, sú ženatí a majú po dve deti. Zrejmá je aj ich fyzická podoba – asi by len ťažko zapierali, že sú bratia. Keď boli mladší a žili s rodičmi, ľudia si často zamieňali ich hlasy v telefóne.

Tým sa akákoľvek podobnosť medzi 47-ročným Marošom a 43-ročným Danom končí. Bratia priznávajú, že čím sú starší a majú viac životných skúseností, tým viac sa ich názory vzďaľujú. A pretože sú obaja neústupčivé povahy presvedčené o správnosti svojich názorov, mnohé z ich stretnutí či rodinných podujatí sa na nevôľu ich starnúcich rodičov skončili hádkami, výčitkami a hnevom.

Situácia zašla tak ďaleko, že sa bratia prestali stretávať, k rodičom chodili osve a komunikovali spolu len písomne. Teraz sa pre vážne ochorenie mamy zmierili, ale obaja cítia, že nejde o skutočný mier, skôr akési prímerie spôsobené okolnosťami, nie presvedčením o nutnosti zakopať vojnovú sekeru.

Príbeh Maroša a Dana nie je až taký netradičný: vzťahy medzi dospelými súrodencami nie sú vždy ideálne. A nie je až také neobvyklé, keď vám dospelý človek povie, že si viac rozumie s vami ako so svojím vlastným súrodencom.

Hoci rodičia, ktorí nezriedka musia od seba oddeľovať klbčiacich sa súrodencov, dúfajú, že ich to v dospelosti prejde a že sa z ich rozvadených detí stanú najlepší priatelia, nie vždy to vyjde. Niekedy je to spôsobené tým, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vzťahy

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie