Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Pôjdu deti do škôl ešte tento školský rok? Šanca je malá, ale nečakane je

Minister školstva Branislav Gröhling. Foto N - Tomáš Benedikovič
Minister školstva Branislav Gröhling. Foto N – Tomáš Benedikovič

Aktualizácia o stanovisko Vladimíra Krčméryho o 22.05 h – 1. Viac ako milión ľudí čaká, čo bude so školským rokom. 2. Ďalší pobyt Ficovho emisára na Ústavnom súde je neprijateľný. 3. Vládnu na Slovensku tlačové správy a informačné letáky?

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

Podcasty nájdete na: Apple Google Spotify Podbean Amazon Alexa RSS

1. Viac ako milión ľudí čaká, čo bude so školským rokom

Už sa zdalo, že je to mŕtva téma, ale nádejný vývoj počtu chorých na COVID-19 (za pondelok osem nových prípadov, len dva mimo karanténu) ospravedlňuje úvahy o opätovnom otvorení škôl a škôlok. Premiér Igor Matovič už dávnejšie hovoril, že podľa neho je školský rok stratený a naozaj to tak aj vyzeralo. Lenže minister školstva v pondelok rokoval s epidemiológmi o možnom pokračovaní vo vyučovaní.

Popri otváraní ekonomiky a zdravotných následkoch korony je to možno najdôležitejšia otázka. Prioritou pri nej nie je zachraňovanie ekonomiky, ale zachraňovanie vzdelávania.

Týka sa to obrovského počtu ľudí. V septembri 2019 na základné školy nastúpilo 458 003 žiakov, o ktorých sa staralo približne 35-tisíc učiteľov + ďalší nepedagogickí zamestnanci. Stredné školy navštevuje 201 903 študentov. Na nich pripadá asi 21-tisíc pedagógov. Škôlky predstavujú ďalšie desaťtisíce detí a učiteľov.

Deti dnes často nedostatočne učia rodičia a učitelia majú veľakrát znížený úväzok, lebo si ich zamestnávateľ nemôže dovoliť platiť im plnú mzdu. Obmedzenia v školstve sa tak priamo dotýkajú výrazne viac ako milióna ľudí.

Ako by sa dalo postupovať

V tejto chvíli ešte neexistuje konkrétna predstava, ako by vyučovanie pokračovalo a či by vôbec pokračovalo. Matovič potvrdil, že sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Komentáre

Teraz najčítanejšie