Denník N

Podvratný piknik na čiare

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

K hraničnému kameňu položím fľašu vína, každý si prinesie svoje poháre a slaninu si odkrojí každý svoju.

Autor je redaktorom Českého rozhlasu

Mám záložný plán B. Chcel by som sa totiž stretnúť s priateľmi a príbuznými na Slovensku a hľadám cestu, ako prejsť cez rozum úradom a neporušiť pri tom zákon. Nerobím si totiž ilúzie, že politici opojení nadobudnutou mocou sa jej len tak z ničoho nič vzdajú.

Navyše keď majú vo svojich krokoch veľkú podporu obyvateľov. Plán A zatiaľ znie zabetónovať hranicu, nech sa deje, čo sa deje. Inšpirácií na plány B je dostatok.
Všimol som si to prvýkrát na česko-nemeckej hranici, keď pendleri nesmeli pre epidemiologické opatrenia pendlovať. Buď boli v Nemecku, alebo v Česku. Tak sa na hraničných priechodoch schádzali s príbuznými a so známymi. Pod dozorom polície a vojakov si odovzdali osobné veci, bielizeň na pranie, navarené jedlo a darčeky k narodeninám.

To isté urobil tento týždeň František Papšík z Valašska. Babičke doniesol darček na slovenskú hranicu. Inak, pán Papšík má chalupu na Slovensku, kilometer za hraničným priechodom Kohútka. Až sa tam raz pozrie a otvorí chladničku, bude sa čudovať.

Takže som si už našiel nemenované miesto v horách, vysoko v lese, kam vedie turistická značka z oboch strán a kde si na čiare urobíme piknik. Predstavujem si to tak, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie