Denník N

Aké je byť synom Bondru a prečo Valábik nastúpil k polícii? Úspešné hokejové texty Denníka N

Foto N - Peter Kováč
Foto N – Peter Kováč

Ak vám chýba hokej, pripomeňte si ho textami, ktoré čitateľov Denníka N v minulosti najviac zaujali.

Vo Švajčiarsku sa v piatok 8. mája mali začať majstrovstvá sveta v hokeji. Medzinárodná hokejová federácia IIHF však turnaj pre pandémiu koronavírusu zrušila.

IIHF o rok odložila aj olympijskú kvalifikáciu, čo znamená, že slovenskí hokejisti sa tento rok nepredstavia na žiadnom turnaji. Ak vám hokej chýba, vyberáme pre vás úspešné hokejové texty z archívu.


Jasné, že sme mali český komplex! Vždy, keď sme proti nim hrali, boli sme premotivovaní. Pred očami sme mali krivdu, že sme po rozdelení federácie padli do C-kategórie majstrovstiev sveta.

Ľubomír Višňovský spomína na striebro z Petrohradu 2000.


Som syn Petra Bondru, no idem si vlastnou cestou. Poznal som viacero detí, ktoré sa rady vystatovali, čo všetko dokázali ich rodičia. Mne sa to nikdy nepáčilo a ani som to nerobil, hoci môj otec bol dvakrát najlepší strelec celej NHL.

Dávid Bondra opisuje, aké je byť synom slávneho otca.


Cudzí ľudia sa vám potom snažia rozdávať rady, mne napríklad často hovorili, ako mám hrať hokej alebo či som sa zbláznil, že idem k polícii. To mi inak nikdy nehovorte. Ja to pociťujem ako urážku všetkých tých, ktorí už v nej sú, a to sú teraz moji spoluhráči, môj tím.

Boris Valábik vo svojom prvom väčšom mediálnom výstupe.


Všetko sa to pokazilo, keď mi výživu pichli počas choroby – dostal som infekciu, zlatého stafylokoka. Koleno mi zhrublo, stuhlo, vytvorili sa zrasty a nedalo sa ním hýbať. Dva týždne som mal štyridsiatky horúčky, v nemocnici som strávil mesiac.

Juraj Mikúš opisuje, ako mu faul Ryana Getzlafa zmenil život.


Samozrejme, v kabíne mal hlavné slovo Zdeno ako kapitán, ale skvelé bolo, že s príhovormi sa nikdy nečakalo len naňho. Každý mohol povedať, čo cítil, a všetci sme sa rešpektovali. Pre tím to bola obrovská výhoda.

Ján Laco spomína na striebro z Helsínk 2012.


Dúfať, že súper niečo pokazí, je výrazne za hranicou. Pri kritizovaní rozhodcu závisí od situácie, ale to hovorím, aby som na seba nehádzal špinu… (úsmev) Snažím sa tomu vyhýbať, niekedy sa to nedá.

Pavol Gašpar hovorí o komentovaní športových prenosov.


Spoluhráčov, ktorí berú doping, som zažil v Amerike. Nebolo to až také ojedinelé a samotní hráči (bitkári) teraz priznávajú, že niečo brali. Bola tam obrovská konkurencia, tak si pomáhali, aby sa dostali do NHL. Kontrola bola minimálna, ja som nezažil ani jednu.

Rastislava Staňa spomína na svoju hokejovú kariéru.


Zastav a vyštartuj. Potom hráč vidí, kto dostal puk a môže ho vybojovať späť. Nepodarí sa mi to, ak som na polceste niekam. Keď zastavím, vidím periférne napríklad aj vášho fotografa. Udriem ho hokejkou a nebude sa mu to páčiť. (smiech)

Craig Ramsay o svojich ideáloch po tom, čo sa stal slovenským trénerom.


Rodičia často pošlú deti do nižších zámorských a švédskych súťaží, ktoré pre nich zo športového hľadiska nie sú prínosom a často je to pre ne šok. V tom nevidím príliš zmysel. Tí najlepší budú vždy odchádzať, ale takto nám odchádzajú aj priemerní, ktorí potom chýbajú v našich dorasteneckých a juniorských súťažiach.

Ján Gajdošík hovorí, prečo v NHL neveria slovenskému hokeju.


Musíme si však nechať aj niečo vlastné, fínske. Treba to zmixovať. Švédsko robí dobrú prácu, má veľa hráčov v NHL. V tomto sa s ním nemôžeme porovnávať, musíme sa zamerať na to, v čom môžeme byť lepší my.

Jere Lehtinen o úspechu fínskeho hokeja.


Play-off je únavné, v roku 2007 som pokrýval Ottawu Senators a pracoval som 61 zo 63 dní a cestoval každý druhý alebo každý štvrtý deň do iného mesta. Na majstrovstvá sveta idete do krásneho mesta, ste v Európe, je jar, počasie je zvyčajne pekné. Čo sa mi na tom nemá páčiť?

Brent Wallace hovorí, prečo rád cestuje do Európy na MS.


V Dubaji som pod svojím menom založil hokejovú školu. Sú tam dva zimné štadióny, v Abu Dhabí je ďalší. V Dubaji trénujeme 200 detí, z toho je asi len desať domácich Arabov.

Rastislav Pavlikovský o hokejovej kariére a živote po nej.


Chcem na Slovensku žiť a chcem, aby tu vyrastali moje deti. Záleží mi na tom, aby vyrastali v dobrej krajine, kde platia pravidlá a kde sú hodnoty a morálka nastavené správne. Keď chcem, aby to tak bolo, musím pre to aj niečo spraviť.

Michal Handzuš hovorí, prečo sa vyjadruje k spoločenským témam.

[Pridajte sa do facebookovej skupiny, v ktorej môžete debatovať o profesionálnom športe, prinášať námety redakcii alebo jej klásť otázky. Každý večer v nej nájdete sumár správ.]

MS v hokeji

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie