Denník N

Premiérka Nového Zélandu je príkladom, ako sa majú v časoch krízy správať politickí lídri 

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová. Foto – TASR/AP
Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová. Foto – TASR/AP

Jacinda Ardernová ukazuje, že nielen účinné opatrenia proti pandémii, ale aj komunikácia o nich je pre krajiny dôležitá.

Autor je publicista, v rokoch 2010 až 2012 bol poradcom Ivety Radičovej

Pandémia nového koronavírusu je mimoriadnou skúškou politického vodcovstva. Politickí lídri na celom svete musia riešiť rovnakú hrozbu, respektíve rovnaké riziká, pričom „každý z nich reaguje odlišne, vo svojom vlastnom štýle“, pripomína editor prestížneho amerického magazínu The Atlantic Uri Friedman.

Americký novinár si vo svojom článku podrobnejšie všíma prístup tridsaťdeväťročnej novozélandskej premiérky Jacindy Ardernovej. Jej prístup sa spolu s prijatými opatreniami všeobecne uvádza ako príklad úspešného zvládania pandémie a tiež ako príklad, ako sa v krízových situáciách majú správať politickí lídri.

Ardernovej štýl politického vodcovstva je silno empatický, čo má obrovský vplyv na atmosféru v krajine a vedie občanov k väčšej disciplíne a zodpovednosti. „Jej vyjadrenia sú jasné, konzistentné, primerané a upokojujúce. Jej prístup nielenže nachádza medzi ľuďmi emocionálnu odozvu, ale aj pozoruhodne dobre funguje,“ konštatuje Friedman. Aj vďaka tomu vedie krajinu k úspešnému zvládnutiu boja s koronavírusom, a to nielen z hľadiska štatistických ukazovateľov, ale aj z hľadiska atmosféry v krajine.

Keď sa krajina pripravovala na celoplošnú karanténu, Ardernová sa na Facebooku ukázala z domu a komunikovala konkrétne rady, usmernenia a odporúčania. Prísne opatrenia zdôvodnila a ilustrovala na konkrétnych príkladoch. Ako matka konkretizovala a zdôvodnila niektoré opatrenia zvlášť aj rodičovskou optikou. Na sociálnej sieti komunikuje často, čo, samozrejme, nie je nič zvláštne. Jej vystupovanie je niekedy informatívne, inokedy menej formálne, no vždy, teda aj pri menej formálnej komunikácii obsahuje podstatné informácie či posolstvá a je dôstojné a hodné premiérskej funkcie.

Neútočí a nikoho neuráža ani na sociálnej sieti, ani na brífingoch. Nikdy sa nestalo, že by zaútočila na novinárov. Jej slušnosť a politickú kultúru spolu s jej empatickým vystupovaním vyzdvihuje aj bývalá novozélandská premiérka Helen Clarková. „Vďaka svojej empatii požíva vysokú mieru dôvery,“ cituje americký novinár Clarkovú.

Nový Zéland je na najlepšej ceste vyhrať boj s koronavírusom. Vláda hneď pri prvých informáciách o šírení nového koronavírusu prijala prísne opatrenia, vypracovala jasnú koncepciu, začalo sa široké testovanie. Vďaka okamžitej reakcii a včasnej intervencii vláda získala čas na vypracovanie ďalších krokov a prípravu ďalších opatrení. Vypracovala tiež štyri fázy uvoľňovania, respektíve otvárania, ktorými sa napokon inšpirovali aj v ďalších krajinách. Uprostred tohto všetkého však mimoriadne dôležitú rolu zohráva prístup premiérky Ardernovej. Novozélandská premiérka je pri riešení pandémie asi najefektívnejším politickým lídrom na svete, naznačuje americký novinár.

Podľa prieskumu zo začiatku apríla až 88 percent občanov Nového Zélandu dôveruje vláde pri riešení situácie s pandémiou, pričom 84 percent schvaľuje každé jedno konkrétne rozhodnutie či opatrenie. Je to vyššia miera dôvery, než aká je v siedmich ekonomicky najvyspelejších krajinách sveta vrátane Spojených štátov. „Občania Nového Zélandu podporujú vládne politiky, aj keď dôsledky opatrení mnohí pociťujú ekonomicky bolestivo, prinajmenej v krátkodobom horizonte,“ dodáva Friedman.

Na záver len skromná poznámka. Ak niekto (napríklad premiér Slovenskej republiky) uvádza prísne opatrenia na Novom Zélande ako príklad úspešného boja s pandémiou, mal by si všimnúť aj ďalšiu rovnako podstatnú a neodmysliteľnú vec: príklad politickej kultúry a spôsob vystupovania novozélandskej premiérky Jacindy Ardernovej.

Koronavírus

Komentáre

Teraz najčítanejšie