Denník N

Logo MediabrífingMediaBrífing: Niektorým podcastom klesla pre koronu počúvanosť (štatistiky)

MediaBrífing je piatkový newsletter o médiách a žurnalistike. Prihláste sa na odber a dostanete ho každý piatok do schránky.

Posledné týždne sa diskutuje o tom, aké dôsledky bude mať koronavírus na podcasty. Prvé čísla totiž vyvolali na trhu miernu nervozitu.

Už v marci niektorí zahraniční tvorcovia varovali, že zmena správania používateľov spôsobila pokles počúvanosti v jednotkách až desiatkach percent.

Bezpečnostné opatrenia skomplikovali produkciu nových relácií, keďže niektorých respondentov bolo ťažšie dostať do štúdia na nahrávanie. V ohrození sú peniaze z reklamy a od sponzorov.

Streamovacia služba Spotify informovala, že ranné zvyky ľudí sa s príchodom pandémie zmenili. „Každý deň teraz vyzerá ako víkend. Tento trend je výraznejší pri podcastoch ako pri hudbe, pravdepodobne aj preto, že používanie áut a dochádzanie sa dramaticky zmenili.“

Spoločnosť Podtrac tento týždeň informovala, že situácia sa stabilizuje.

Aké dôsledky koronavírusu pociťujú slovenskí podcasteri?

SME: Ľudia počúvajú menej

Denník SME priznáva, že počúvanosť podcastov v posledných týždňoch klesla a týka sa to aj ich hlavnej dennej relácie Dobré ráno, ktorej dva mesiace po sebe klesla priemerná počúvanosť.

Redakcia mala zatiaľ najlepšie čísla vo februári, keď Dobré ráno dosahovalo v priemere 28-tisíc stiahnutí na epizódu, pričom tomu pomáhali aj blížiace sa voľby. V apríli priemer na epizódu klesol na 24 500. Pokles zaznamenali aj ďalšie relácie od SME.

„Zásadným spôsobom sa zmenili niektoré návyky a správanie ľudí a to, samozrejme, vidíme aj na počúvanosti podcastov. Videli sme v apríli mierny prepad, ale nič dramatické. Súvisí to zrejme s tým, že ľudia menej chodia fyzicky do práce či cestujú a naše podcasty ich pri tejto činnosti sprevádzali,“ povedal zástupca šéfredaktorky Tomáš Prokopčák.

Všetky podcasty SME mali už štvrtý mesiac po sebe viac ako milión stiahnutí.

Prokopčák vraví, že ich milo prekvapil záujem o nový podcast Rozprávky SME, ktoré číta herec Robert Roth. Priemerná počúvanosť jednej rozprávky je 18-tisíc.

Denník N: Koronapodcast počúva 10-tisíc ľudí

V marci dosiahli podcasty Denníka N rekord – 1,4 milióna stiahnutí. Bolo to spôsobené aj tým, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Logo MediabrífingMediaBrífing

MediaBrífing sumarizuje dianie v médiách a na internete. Pripravuje ho Filip Struhárik. Prihláste sa na odber a dostávajte ho každý piatok mailom.

Podcast Denníka N

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie