Denník N

Logo Newsfilter Denníka NTýždňový newsfilter: Tento koniec vojny sa Slovensku podaril. Vďaka Čaputovej, Kollárovi a Matovičovi

Slávnostné podpísanie Deklarácie o zahraničnopolitickom smerovaní Slovenskej republiky. Foto - TASR
Slávnostné podpísanie Deklarácie o zahraničnopolitickom smerovaní Slovenskej republiky. Foto – TASR

1. Aj Kollár chce zachraňovať konsenzus, ktorý Danko zničil. 2. O spornej výhode Daniela Lipšica. 3. Korony je tak málo, že sa urýchľuje otváranie Slovenska.

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Aj Kollár chce zachraňovať konsenzus, ktorý Danko zničil

Oslavy 75. výročia konca druhej svetovej vojny sa konali v karanténe. Na Slovensku sa napriek tomu svojím spôsobom vydarili viac, ako keby ich sprevádzali masové akcie. Trochu vďaka tomu, že naši najvyšší ústavní činitelia volili zväčša správne slová, ale najmä vďaka tomu, že k nim pridali veľmi silný bonus navyše.

Slávnostné príhovory mávajú často ďaleko k dokonalosti. Veď čo nové už vymyslíte po 75 rokoch, aby neprevážil pátos nad obsahom. K prejavom preto len stručne. Prezidentka, predseda parlamentu aj premiér 8. mája odviedli viac-menej štandardný výkon, aký sa dá očakávať od lídrov demokratickej krajiny.

Vytknúť sa dajú drobnosti.

Inak najlepšiemu prejavu Zuzany Čaputovej, že trochu podľahol rusocentristickej verzii dejín Sovietskeho zväzu a jeho účasti vo vojne, keď spomenul len Rusov, ale už nie Ukrajincov, Bielorusov a ostatné národy ZSSR, ktoré pri oslobodzovaní Slovenska tiež zomierali.

Textu Borisa Kollára, že síce správne hovoril o ponaučeniach, ktoré by sme si mali vziať z porážky fašizmu, ale on sám so slovenskými fašistami v parlamente opakovane spolupracuje.

Igorovi Matovičovi zas posadnutosť hnusnou koronou, ktorú ako hlavný motív prepašoval aj do prejavu o konci vojny.

To najlepšie a hlavné prišlo v sobotu

Celkové

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Podcast Denníka N

Komentáre

Teraz najčítanejšie