Denník N

Dominik Hašek: Chárovu strelu som radšej ani nechytal. Gáborík nebol jediný, kto cezo mňa preletel

Dominik Hašek na proteste. Foto - Deník N/Gabriel Kuchta
Dominik Hašek na proteste. Foto – Deník N/Gabriel Kuchta

Dominik Hašek patrí k najlepším brankárom v histórii hokejovej NHL, po ukončení kariéry začal podnikať. V rozhovore okrem svojho brankárskeho umenia vysvetľuje aj nedávnu politickú aktivitu vrátane zvažovania kandidatúry na funkciu prezidenta Českej republiky.

V rozhovore sa dočítate:

  • čo preňho znamenala zlatá medaila z Nagana,
  • ako vyhral s Detroitom dvakrát Stanley Cup,
  • prečo nerád chytal strely Zdena Cháru,
  • čo si myslí o Donaldovi Trumpovi a Zuzane Čaputovej,
  • prečo skritizoval Andreja Babiša.

Ako sa vám chytala strela Zdena Cháru?

Veľmi dobre ho poznám z tréningov. (Hrali spolu za Ottawu Senators. – pozn. red.) Vtedy sa o tom ešte veľa nepísalo, ale vedel som, že má najtvrdšiu strelu. Niekedy som povedal, že jeho rana je najprudšia a novinári sa na mňa dívali: ‚Čo, Chára?‘ Potom sa to ukázalo. Vtedy ešte nechodil na Zápasy hviezd, čiže sa mu to možno až toľko nemeralo, ale vedel som, že jeho príklep je neskutočný. Nechcem hovoriť, že strelu mal najlepšie umiestnenú, to v žiadnom prípade. (smiech) Ale rana to vďaka jeho výške a sile bola. Vždy poriadne zaštípala, keď som ju nechytil dobre do lapačky.

V NHL ste mali legendárny zákrok pri nájazde Mariána Gáboríka, keď ponad vás preletel…

Hej, to je krásne, trošičku. (smiech) Marián nebol jediný, kto takto preletel. Našťastie, nikto sa nikdy nezranil a ani ja, lebo pre brankára to je tiež nebezpečné. Robil som to v českej lige, párkrát v Amerike, a tiež som z toho dostal aj pár gólov. Záleží, ako vystihnete moment a aký je protihráč šikovný. Marián jednoducho nemal šancu, vôbec to nečakal. Vyšiel som včas, urobil som všetko dobre, som rád, že sa mu nič nestalo. Nebol jediný, kto takéto salto urobil, tak aby to vedel. (smiech) Ale nie je to na YouTube. Takéto „letenky“, ako sme to volali, som totiž dával v českej lige v osemdesiatych rokoch. Pamätám si, že jeden hráč, tuším Jaroslav Hübl z Litvínova, skončil v bránke a nemohol sa rozmotať zo sieťky. Tak aby to Marián nebral zle. (smiech)

Myslíte, že by to dnes v NHL prešlo?

Nie, už to nejako zmenili. Aj ja som za to dostal dve minúty, bol som prekvapený, lebo som najskôr trafil puk, až potom jeho, takže som s trestom nesúhlasil. Ale v tom zápase sme vyhrali 5:0.

Hrávali ste aj s Miroslavom Šatanom.

S Mirkom som bol veľmi dobrý kamarát. Neboli sme spolu na izbe, ale chodili sme spolu na večere a strávili sme veľa času spolu. Miro bol neskutočne talentovaný hráč, vo svojej dobe náš najlepší strelec v Buffale. Mal neskutočne šikovné ruky, veľmi dobrú strelu a ešte veľmi rýchlu reakciu. Hrali sme na tréningu súťaž ako dorážky. Keď som väčšine hráčov urobil zákrok, dokázal som to prikryť. Ale on

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie