Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Predsedu Najvyššieho súdu vyberal aj Harry Potter a Matovičova vláda utrpela porážku

Ján Šikuta. Foto - TASR
Ján Šikuta. Foto – TASR

1. Aj voľba predsedu Najvyššieho súdu dokáže byť ako napínavá detektívka. 2. Bödörovské impérium má nový problém. 3. V lete sa možno nebudeme potiť pod rúškami.

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Aj voľba predsedu Najvyššieho súdu dokáže byť ako napínavá detektívka

Najvyšší súd bude viesť Ján Šikuta. Pohľad na jeho životopis je impozantný. Okrem iného bol 11 rokov sudcom Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu. No Šikutovo verejné vystupovanie od návratu na Slovensko je omnoho slabšie ako výpočet kariérnych úspechov. Napriek tomu dostal 12 zo 17 hlasov a to mu stačilo. Jeho výber ešte musí potvrdiť prezidentka.

Pred dnešnou voľbou sa pritom považovalo za takmer hotovú vec, že sa skončí opäť neúspechom – preto, aby mohol nabudúce kandidovať niekto omnoho priebojnejší a výraznejší (teoreticky napríklad sudca a nominant vlády Juraj Kliment, ktorý bol dnes na Šikutu mimoriadne tvrdý – na Najvyššom súde je podľa neho len do počtu).

Nepravdepodobné spojenectvo

Podmienkou na úspech plánu bolo, že v súdnej rade v novom zložení zahlasujú spoločne všetci ôsmi nominanti prezidentky, vlády a parlamentu proti Šikutovi aj proti jeho protikandidátovi Ivanovi Rumanovi. Lenže nestalo sa to. Za Šikutu boli aj dvaja nominanti paláca a jeden parlamentu. Výsledok je tak nepriamo aj prehrou vládnej koalície. Veď napokon aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková 26. apríla povedala, že zmenou zloženia súdnej rady sa vytvoril priestor pre nových kandidátov: „Bolo by veľmi dobré, ak by tento priestor bol vytvorený.“

Aj s rizikom, že prirovnanie bude prestrelené, je to podobné, ako keby v parlamente volila SaS v kľúčovom hlasovaní rovnako ako Smer. Zaskočený bol aj Šikuta, že zaňho hlasovalo tak málo nominantov koalície, hoci sú v snahe o očistu justície na „jednej lodi“.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Podcast Denníka N

Komentáre

Teraz najčítanejšie